• rozwiń

Prezydent Chin chce silnej Unii po Brexicie

Prezydent Chin chce silnej Unii po Brexicie
Foto: Shutterstock Foto: W ostatnich latach relacje chińsko-brytyjskie uległy ociepleniu, o czym świadczy coraz więcej kontaktów gospodarczych między oboma krajami.

Prezydent Chin Xi Jinping uważa, że decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu UE doprowadziła do wzrostu niepewności w gospodarce światowej. Zaznaczył, że Chiny liczą na zjednoczoną i stabilną UE oraz dobrze prosperującą Wielką Brytanię.

- Chciałbym podkreślić, że Europa jest ważnym partnerem Chin. Chiny będą w dalszym ciągu dążyć do rozwijania właściwych relacji z Europą i Wielką Brytanią - powiedział Li Keqiang w mieście Tiencin (Tianjin), gdzie zabrali się uczestnicy Światowego Forum Ekonomicznego.

Chcielibyśmy widzieć zjednoczoną, stabilną Unię Europejską oraz stabilną i dobrze prosperującą Wielką Brytanię - oznajmił Li Keqiang. Dodał, że w dobie globalizacji żaden kraj nie może mówić o własnym rozwoju, nie uwzględniając przy tym nastrojów w gospodarce światowej.

Premier Chińskiej Republiki Ludowej wezwał do podjęcia globalnych wysiłków, aby podołać wyzwaniom, ożywić światową gospodarkę oraz zwiększyć zaufanie inwestorów.

Złoty wiek

W ostatnich latach relacje chińsko-brytyjskie uległy ociepleniu, o czym świadczyć ma intensyfikacja kontaktów gospodarczych między krajami. Prezydent ChRL Xi Jinping oraz mający ustąpić ze stanowiska premier Wielkiej Brytanii David Cameron mówili w ubiegłym roku o "złotym wieku" we wzajemnych stosunkach.

W czwartkowym referendum za opuszczeniem UE zagłosowało 51,9 proc. Brytyjczyków, 48,1 proc. opowiedziało się za pozostaniem we Wspólnocie.

Brexit podzielił nie tylko Unię, ale i społeczeństwo. Część Brytyjczyków żałuje głosowania za opuszczeniem UE

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane