• rozwiń

Kongres USA szykuje kolejny cios. Dla Chin to przejaw "histerii"

Rywalizacja między USA a Chinami okiem gości TVN24 Odtwórz: Rywalizacja między USA a Chinami okiem gości TVN24
Rywalizacja między USA a Chinami okiem gości TVN24 "Źródło: tvn24"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin oświadczyło w czwartek, że przedstawione przez amerykański Kongres projekty ustaw wymierzone w Huawei, ZTE i innych chińskich producentów urządzeń technologicznych to przejaw "histerii". Resort wezwał amerykańskich ustawodawców do wycofania projektów.

Ponadpartyjna grupa kongresmenów przedstawiła projekty ustaw, które przewidują zakaz sprzedaży produkowanych w USA czipów i innych komponentów koncernom Huawei Technologies, ZTE Corp i innym chińskim firmom naruszającym amerykańskie sankcje lub przepisy kontroli eksportu. W przygotowanych dokumentach Huawei i ZTE wymienione są z nazwy.

Podejrzenia o szpiegostwo

Sprawa ograniczeń dla dwóch wyżej wymienionych firm traktowana jest w USA jako coraz bardziej nagląca, bo amerykańscy dostawcy internetu szukają partnerów do budowy sieci 5G. W sierpniu przyjęto już ustawę zakazującą jednostkom amerykańskiej administracji korzystania ze sprzętu Huawei i ZTE.

Pod koniec grudnia informowano, że prezydent USA Donald Trump rozważa wydanie rozporządzenia wykonawczego, które ze względów bezpieczeństwa narodowego zabroniłoby amerykańskim firmom używania sprzętu tych dwóch chińskich firm telekomunikacyjnych.

Jak pisze w czwartek Reuters, byłby to kolejny krok Waszyngtonu mający na celu wypchnięcie Huawei Technologies i ZTE Corp z amerykańskiego rynku. Część amerykańskich polityków uważa, że firmy te realizują interesy chińskiego rządu, a ich sprzęt może być używany do szpiegowania Amerykanów. Firmy zaprzeczają tym zarzutom.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane