• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kiedyś zdegradowali rating Polski, teraz rozzłościli Chiny. "Błędna decyzja"

Chińczyków nie stać na więcej dzieci. Choć władze zachęcają Odtwórz: Chińczyków nie stać na więcej dzieci. Choć władze zachęcają
Chińczyków nie stać na więcej dzieci. Choć władze zachęcają "Źródło: TVN24 BiS"

Chińskie ministerstwo finansów skrytykowało w piątek obniżenie ratingu kredytowego Chin przez agencję Standard & Poor’s z AA- do A+. Według ministerstwa była to "błędna decyzja" ignorująca solidne podstawy i potencjał gospodarki kraju – podała agencja Xinhua.

W czwartek S&P po raz pierwszy od 1999 roku obniżył długoterminowy rating kredytowy Chin. Nota spadła o jeden stopień, z AA- do A+, a perspektywa zmieniła się z negatywnej na stabilną. Agencja uzasadniła tę decyzję rosnącym zadłużeniem, które zdaniem tej agencji zwiększa ryzyko finansowe.

Spadek ratingu

Spadek ratingu ogłoszono we wrażliwym dla chińskich władz okresie przygotowań do XIX krajowego zjazdu rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh), który rozpocznie się 18 października. To najważniejsze wydarzenie polityczne ChRL odbywa się raz na pięć lat i ogłaszane są na nim zmiany w ścisłym przywództwie partii.

Urzędnik ministerstwa finansów ocenił w rozmowie z Xinhua, że S&P podjął błędną decyzję, ignorując specyfikę chińskiej gospodarki i oceniając ją z punktu widzenia krajów rozwiniętych. Jego zdaniem agencja przeoczyła "solidne podstawy i potencjał rozwojowy" chińskiej gospodarki. Podkreślił, że wzrost gospodarczy ustabilizował się w pierwszej połowie roku na poziomie 6,9 proc.

Całkowite zadłużenie Chin przekroczyło w 2016 roku poziom 250 proc. PKB tego kraju – wynika z danych Bloomberga.

W piątek S&P obniżył również rating kredytowy Hongkongu, uzasadniając to silnymi związkami instytucjonalnymi i politycznymi między enklawą a Chinami kontynentalnymi, których rating obniżyła dzień wcześniej.

W maju rating kredytowy Chin i Hongkongu obniżyła agencja Moody’s.

Przypomnijmy, że w styczniu 2016 roku S&P obniżył długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB+" z "A-", co spowodowało m.in. duże osłabienie złotego. Ministerstwo Finansów nazwało wówczas tę decyzję "niezrozumiałą".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane