• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Chiny grożą cłami na amerykański eksport

Trump nakłada cła. Uderzy w sojuszników? Odtwórz: Trump nakłada cła. Uderzy w sojuszników?
Trump nakłada cła. Uderzy w sojuszników? "Źródło: TVN24 BiS"

W odpowiedzi na plany podwyższenia stawki celnej na chińskie towary importowane do USA warte 200 miliardów dolarów rocznie Chiny wprowadzą taryfy różnej wysokości na amerykański eksport wart 60 miliardów dolarów rocznie - ogłosił w piątek chiński resort finansów.

Groźba oclenia amerykańskich towarów jest kolejną odsłoną toczonego przez Pekin i Waszyngton sporu handlowego, który chińskie ministerstwo handlu oceniło jako największą wojnę celną w historii gospodarki. Od 6 lipca obowiązują już 25-procentowe karne taryfy na sprowadzane do USA chińskie towary warte 34 mld dolarów rocznie oraz chińskie cła odwetowe na podobną skalę.

Biały Dom ogłosił w lipcu listę kolejnych chińskich produktów wartych 200 mld dolarów rocznie, które miałyby zostać obłożone 10-procentowymi cłami, jeśli Pekin nie zmieni swojej polityki handlowej. W tym tygodniu przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer poinformował, że rozważane jest podniesienie tej stawki do 25 proc.

Zapowiedź odwetu

W piątek chińskie ministerstwo finansów ogłosiło, że w odwecie planowane są taryfy w wysokości 5, 10, 20 i 25 proc. na ponad 5,2 tys. amerykańskich produktów sprowadzanych do Chin, wartych łącznie 60 mld dolarów rocznie.

Chińskie ministerstwo handlu oceniło z kolei, że zapowiadane cła odwetowe są "racjonalne i powściągliwe", oraz zaznaczyło, że wejdą one w życie w terminie zależnym od wprowadzenia taryf amerykańskich. Chiny zastrzegają sobie prawo do nasilenia środków odwetowych w przypadku dalszej eskalacji konfliktu handlowego – dodano w komunikacie resortu.

Prezydent USA Donald Trump zarzuca Chinom nieuczciwe praktyki handlowe, w tym bariery w dostępie do rynku i wymuszanie transferu technologii od funkcjonujących na nim zagranicznych firm. Jego zdaniem protekcjonizm Pekinu przyczynia się do olbrzymiego deficytu USA w dwustronnej wymianie, który według danych amerykańskich wyniósł w ubiegłym roku 375 mld dolarów.

Trump grozi ocleniem chińskich towarów wartych nawet ponad 500 mld dolarów rocznie, a więc prawie całego chińskiego eksportu do USA, jeśli Pekin nie zmieni swojego postępowania. Chiny odrzucają te oskarżenia i utrzymują, że nie zależy im na wojnie celnej, ale w przypadku jej eskalacji będą stanowczo bronić swoich interesów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane