• rozwiń

Cybernetyczna Wielka Armata. Chiny mają nową broń

Cybernetyczna Wielka Armata. Chiny mają nową broń
Foto: SXC Foto: Chiny dysponują nowym narzędziem do prowadzenia operacji cybernetycznych wymierzonych w cele na całym świecie

Chiny dysponują nowym narzędziem do prowadzenia operacji cybernetycznych wymierzonych w cele na całym świecie. Tzw. Wielka Armata została już wykorzystana w ostatnich atakach na serwisy GitHub i GreatFire.org - wynika z raportu Uniwersytetu Toronto.

"Wielka Armata" jest czymś więcej niż tylko rozszerzeniem tzw. Great Firewall of China odpowiedzialnego za koordynowanie cenzury internetu w kraju.

"Nic nowego"

Zdaniem kanadyjskich naukowców z Obywatelskiego Laboratorium Uniwersytetu Toronto "jest to charakterystyczne narzędzie ofensywne, które przechwytuje ruch do indywidualnych adresów IP i dowolnie zmienia niezaszyfrowane dane". Badacze w dokumencie zwracają uwagę, że tego typu działania miały miejsce podczas ataków na GitHub i GreatFire.org, gdzie zwykli użytkownicy internetu zostali nieświadomie wykorzystani do operacji hakerskich.

W raporcie podkreślono, że chińskie ataki cybernetyczne to nic nowego. Jednak "operacyjne wdrożenie projektu >> Wielkiej Armaty << pokazuje ogromną eskalację procesu kontrolowania informacji przez państwo: normalizację rozprzestrzeniania ofensywnego narzędzia, które zmienia użytkowników sieci w broń wykorzystywaną przez cenzurę" - zwracają uwagę pracownicy Obywatelskiego Laboratorium Uniwersytetu Toronto.

Dokument opublikowano niedługo po tym, jak amerykański prezydent Barack Obama podpisał rozporządzenie ułatwiające walkę z cyberprzestępstwami. Na mocy specjalnego prawa ministerstwo skarbu USA po konsultacji z prokuratorem generalnym i sekretarzem stanu będzie mogło nakładać sankcje na osoby i podmioty zaangażowane w "złośliwe działania cybernetyczne" stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i amerykańskiej stabilności.

GreatFire.org to portal internetowy, na którym publikowane są informacje na temat cenzury w Chinach. GitHub to hostingowa firma i serwis internetowy oferujące usługi dla programistów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane