• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Chiny

Chiński przemysł spowalnia. Najsłabsze dane od ponad sześciu lat

Chiński przemysł spowalnia. Najsłabsze dane od ponad sześciu lat
Foto: flickr/ (CC BY-NC-SA 2.0)/ Sam Gao Foto: Druga co do wielkości gospodarka świata wyraźnie zwolniła w tym roku

Przedsiębiorcy są rozczarowani, a chiński sektor przemysłowy hamuje. To kolejne złe dane, które potwierdzają, że gospodarka Chin spowalnia.

Indeks PMI, który określa koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin wyniósł w sierpniu 47,1 pkt. wobec 47,8 pkt w lipcu - podał Markit Economics. Analitycy spodziewali się wzrostu i odczytu na poziomie 48,1 pkt. Oznacza to duże rozczarowanie.BBC podkreśla, że dzisiejsze dane PMI są najgorsze od marca 2009 roku, kiedy to świat zmagał się z globalnym kryzysem finansowym.

Niepokój inwestorów

To kolejne złe dane z chińskiej gospodarki, które potwierdzają, że zmaga się ona ze spowolnieniem. Wcześniej informowano o kurczącym się popycie wewnętrznym i słabnącym eksporcie. Dzisiejsze dane PMI potwierdzają tylko obawy inwestorów.

Zdaniem analityka Nicholasa Teo wraz z problemami chińskiej gospodarki mogą prysnąć nadzieje na globalne ożywienie. - Chiny to dziś już nie tylko "fabryka świata". Są ważnym odbiorcą produktów i usług z całego świata. Wiele firm i branż jest uzależniona od chińskich konsumentów, których siła nabywcza jest teraz mniejsza - powiedział Teo.

- Kiedy Chiny kichają może przeziębić się cały świat - dodał.

Druga co do wielkości gospodarka świata wyraźnie zwolniła w tym roku, co więcej niektórzy ekonomiści sądzą, że gospodarka Chin rozwija się dużo słabiej niż wskazują na to oficjalne 7-procentowe prognozy PKB. Nawet jeśli jednak zdoła osiągnąć ten cel, to wzrost będzie najniższy od 25 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane