• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Chiny pokazują plan pięcioletni. W kreskówce

Chiński plan pięcioletni w kreskówce Odtwórz: Chiński plan pięcioletni w kreskówce
Foto: TVN24BiŚ / | Video: TVN24BiS / Foto: Plan pięcioletni zawiera cele gospodarcze na najbliższe lata | Video: Chiński plan pięcioletni w kreskówce

Jaki jest najlepszy sposób na wytłumaczenie społeczeństwu gospodarczych planów? Kreskówka! Tak przynajmniej uważają władze Chin.

Chińczycy w nietypowy sposób tłumaczą własnemu społeczeństwu oraz światu swoje gospodarcze plany. Stworzyli kreskówkę, w której przedstawiają jakie mają cele w latach 2016-2020. Warto podkreślić, że to już 13 taki plan, w którym zawarte są kluczowe dla kraju strategie rozwojowe.  

Nie tylko gospodarka

W epoce Mao Zedonga chińskie plany pięcioletnie były ściśle realizowane. Partia komunistyczna sterowała gospodarką w taki sposób, aby nastawić ją na kluczowe jej zdaniem sektory.

Jak pisze "The Economist" dopiero w latach 80' XX wieku tamtejszy rząd nieco poluzował politykę gospodarczą. Także plany pięcioletnie nie były już tak ważne jak wcześniej.

Obecnie plany pięcioletnie nie są tylko strategiami gospodarczymi. Wiele uwagi poświęca się w nich również ochronie środowiska, czyli np. redukcji emisji dwutlenku węgla oraz planom ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Zawierają również programy społeczne, czyli np. objęcie obywateli ubezpieczeniem zdrowotnym.

Kłopoty gospodarcze

Warto przypomnieć, że Chiny przeżywają spowolnienie gospodarcze. Tempo rozwoju gospodarki tego kraju spadło w trzecim kwartale, po raz pierwszy od 6 lat, poniżej 7 proc. i wyniosło 6,9. proc. Spadek nastąpił mimo pięciokrotnego zastosowania przez władze od listopada ub. r. obniżek stóp procentowych, które miały pobudzić gospodarkę.

Słabnąca produkcja przemysłowa, eksport oraz handel wewnętrzny nasilają obawy, iż Chiny nie osiągną planowanego na cały bieżący rok wzrostu gospodarczego na poziomie 7 proc. Może to pociągnąć za sobą niebezpieczne z politycznego i ekonomicznego punktu widzenia zjawiska, takie jak spadek liczby miejsc pracy i spadek produkcji. A to może mieć wpływ na kondycję globalnej gospodarki. Z Chinami bardzo powiązane są Niemcy, natomiast nasz zachodni sąsiad jest naszym strategicznym partnerem handlowym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane