• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Chiny

Trwa osłabianie juana. Chińska waluta traci trzeci dzień

Trwa osłabianie juana. Chińska waluta traci trzeci dzień Odtwórz: Trwa osłabianie juana. Chińska waluta traci trzeci dzień
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Juan w ostatnich trzech dniach stracił względem dolara blisko 4 proc. wartości | Video: Trwa osłabianie juana. Chińska waluta traci trzeci dzień

Trwa osłabianie chińskiej waluty. Rząd w Pekinie już trzeci dzień pozwala na dewaluację waluty. W tym czasie juan stracił względem dolara blisko 4 proc.

W czwartek chiński rząd kontynuuje osłabianie juana. Waluta jest prawie 3,9 proc. tańsza względem dolara niżeli przed 11 sierpnia, kiedy to rozpoczęto dewaluację. To największy spadek od ponad 20 lat, ponieważ do tej pory Pekin utrzymywał sztywny kurs wobec amerykańskiej waluty.

Dlaczego?

Decyzja Banku Centralnego Chin o osłabieniu juana ma pomóc tamtejszej gospodarce w konkurowaniu na globalnym rynku. Wszystko przez to, że waluty innych państw rozwijających się w przeciwieństwie do juana w ostatnich miesiącach wyraźnie słabły. Przez co Chiny traciły swoją przewagę.

Osłabienie juana ma pomóc także w zatrzymaniu spadającego gwałtownie eksportu i zatrzymać postępujące spowolnienie w gospodarce. Warto przypomnieć, że chiński eksport spadł w lipcu aż o 8,3 proc., głównie na skutek słabszego popytu ze strony trzech wielkich partnerów handlowych - Europy, Stanów Zjednoczonych i Japonii.

Druga co do wielkości gospodarka świata wyraźnie zwolniła w tym roku, co więcej niektórzy ekonomiści sądzą, że gospodarka Chin rozwija się dużo słabiej niż wskazują na to oficjalne 7-procentowe prognozy PKB. Nawet jeśli jednak zdoła osiągnąć ten cel, to wzrost będzie najniższy od 25 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane