• rozwiń
  • WIG20 2166.16 +0.47%
  • WIG30 2452.37 +0.42%
  • WIG 57086.12 +0.33%
  • sWIG80 11458.83 -0.27%
  • mWIG40 3644.81 0.00%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:12

Dostosuj

Chcesz studiować na Harvardzie lub w Princeton? Państwo da pieniądze 700 osobom

Chcesz studiować na Harvardzie lub w Princeton? Państwo da pieniądze 700 osobom
Foto: Shutterstock Foto: Uniwersytet Harvarda należy do najlepszych uczelni świata

Osoby, które chcą tytuł magistra uzyskać na najlepszych uczelniach świata, będą mogły liczyć na finansowe wsparcie państwa. Przewiduje to nowelizacja, którą w czwartek podpisał prezydent Bronisław Komorowski - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest odpowiedzią na zobowiązania z expose premier Ewy Kopacz.

336 mln przez 10 lat

Nowela umożliwia utworzenie rządowego programu pomocy finansowej, w ramach którego pokrywane byłyby koszty studiów na najlepszych zagranicznych uczelniach. Program ma trwać 10 lat, a jego koszt wyniesie 336 mln zł. Z programu – jak szacuje resort nauki - skorzystać będzie mogło w sumie ok. 700 studentów. W 2016 r. na program przeznaczonych ma być 18,5 mln zł. Program będzie ustanowiony przez Radę Ministrów drodze uchwały, na wniosek ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

Z programu - zgodnie z zapowiedziami resortu nauki - będą mogły skorzystać osoby, które studia na najlepszych uczelniach chcą zacząć w roku 2016/2017. Nowelizacja zakłada, że o wsparcie w ramach programu będą się mogli ubiegać studenci, którzy nie wcześniej niż w roku poprzedzającym zgłoszenie do programu ukończyli trzeci rok jednolitych studiów magisterskich albo zdobyli tytuł licencjata lub inżyniera (o ile dostaną się na studia na którejś z najlepszych uczelni świata). Z programu nie będą mogły korzystać osoby posiadające tytuł zawodowy magistra lub równorzędny.

Co pokrywa państwo?

Osoba, która podejmie studia za granicą, otrzyma z programu środki na pokrycie kosztów: rekrutacji, czesnego, zakwaterowania, utrzymania, przejazdów i ubezpieczeń. Świadczenia te zostaną zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jako zasadę przyjęto, że pomoc w ramach programu podlega zwrotowi. Uczestnik programu będzie jednak zwolniony ze zwrotu udzielonego mu wsparcia, jeśli w ciągu 10 lat od ukończenia studiów na zagranicznej uczelni będzie przez 5 lat odprowadzać w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne lub jeśli ukończy studia doktoranckie w Polsce. Pomocy finansowej nie trzeba będzie również zwracać, jeśli studia zagraniczne nie zostały podjęte lub nie zostały ukończone z przyczyn nieleżących po stronie uczestnika.

Szczegółowe warunki realizacji programu określone będą w rozporządzeniu Rady Ministrów. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
wij8498
O miejsca dla dzieci koalicja się pozabija, potrzeba - szybki szacunek 170 tysięcy x 0,10 x0,33 x0,10 = 561. Dla kogo te pozostałe 139 ??? No tak niektórzy mają dwoje dzieci. Problem z głowy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane