• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina

Inwestycja Amerykanów na Ukrainie. Powstanie potężny terminal zbożowy

Inwestycja Amerykanów na Ukrainie. Powstanie potężny terminal zbożowy
Foto: sxc.hu Foto: Ukraina sprzedała w ubiegłym roku za granicę prawie 35 mln ton zbóż, a w roku bieżącym ma zamiar wyeksportować 37 mln ton

Amerykański gigant rolno-spożywczy Cargill zbuduje wart 100 milionów dolarów terminal zbożowy w porcie handlowym Jużny w obwodzie odeskim na południu Ukrainy. Przedstawiciele koncernu zawarli w środę umowę z ukraińskim rządem w tej sprawie.

- Będzie to największy węzeł przeładunkowy na Ukrainie – oświadczył podczas uroczystego podpisania dokumentów premier Arsenij Jaceniuk.

Duża inwestycja

Ambasador USA w Kijowie Geoffrey Pyatt ocenił, że inwestycja ta jest wyrazem zaufania kapitału zagranicznego wobec ukraińskich władz.

Po pierwszym etapie budowy terminal, którego uruchomienie planowane jest już w przyszłym roku, ma mieć pojemność 5 milionów ton. Kolejne etapy przewidują zwiększenie jej o 2-4 mln ton. Dzięki inwestycji możliwe będzie utworzenie 350 nowych miejsc pracy.

- Ukraina należy do największych wytwórców produktów rolnych na świecie, jednak powinna stać się rolniczym supermocarstwem – ocenił Pyatt.

Ogromna produkcja

Ukraiński minister rolnictwa Ołeksij Pawłenko podkreślił, że jego kraj jest jedynym miejscem na świecie, gdzie – pod warunkiem napływu inwestycji – można dwukrotnie zwiększyć produkcję rolną. Według jego resortu Ukraina sprzedała w ubiegłym roku za granicę prawie 35 mln ton zbóż, a w roku bieżącym ma zamiar wyeksportować 37 mln ton.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane