• rozwiń
  • WIG20 2190.93 +0.71%
  • WIG30 2523.74 +0.95%
  • WIG 56772.23 +0.81%
  • sWIG80 11473.97 -0.67%
  • mWIG40 3941.03 +1.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Afera Panama Papers. Cameron zaprzecza powiązaniom z tajnymi firmami offshore

Afera Panama Papers. Cameron zaprzecza powiązaniom z tajnymi firmami offshore
Foto: UK Department for International Development Foto: Nie mam żadnych udziałów, nie uczestniczyłem w żadnych przedsięwzięciach powierniczych, funduszach offshore ani w niczym podobnym - tłumaczył Cameron

Premier W. Brytanii David Cameron zapewnił we wtorek, że nie ma powiązań z firmami offshore, służącymi obchodzeniu przepisów podatkowych. Wcześniej media informowały, że w kontekście afery Panama Papers pojawiło się nazwisko nieżyjącego już ojca Camerona.

- Nie mam żadnych udziałów. Pobieram pensję premiera, dysponuję też oszczędnościami, z których czerpię pewne korzyści, mam też dom - wyliczał brytyjski premier zapytany o sprawę "panamskich papierów" podczas sesji dotyczącej pozostania kraju w Unii Europejskiej.

- Nie mam żadnych udziałów, nie uczestniczyłem w żadnych przedsięwzięciach powierniczych, funduszach offshore ani w niczym podobnym - tłumaczył Cameron.

Wielka afera

Ujawnione w niedzielę dokumenty panamskiej kancelarii prawnej wyspecjalizowanej w zakładaniu i prowadzeniu firm offshore w rajach podatkowych sugerują, że 140 polityków i osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz rodziny bądź krąg przyjaciół 60 dalszych, ma powiązania z tajnymi firmami offshore wykorzystywanymi do obchodzenia przepisów podatkowych w ich krajach.

Brytyjskie media wskazywały, że w "panamskich papierach" pojawia się nie tylko nazwisko nieżyjącego już ojca premiera Camerona, ale także nazwiska członków Izby Lordów z ramienia Partii Konserwatywnej, byłych konserwatywnych parlamentarzystów i donatorów.

Ojciec szefa rządu w Londynie miał prowadzić sieć funduszy inwestycyjnych offshore.

Po ujawnieniu tych informacji brytyjska służba podatkowa i celna (HM Revenue and Customs) zwróciła się o kopie dokumentów do Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), organizacji z siedzibą w Waszyngtonie, która odegrała istotną rolę w przeanalizowaniu i ujawnieniu "panamskich papierów".

Kluczowe fakty o Panama Papers:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane