• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Były szef KE: Grecja nie może być naszym Sarajewem

Były szef KE: Grecja nie może być naszym Sarajewem
Foto: European Commission Foto: Brak kompromisu miedzy Grecją i jej wierzycielami jest czymś nie do pomyślenia - powiedział Prodi

Grecja nie opuści strefy euro, ponieważ taka porażka byłaby bardzo poważna dla Europy - ocenił były przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi, przestrzegając przed tym, by Ateny nie stały się "naszym Sarajewem".

Prodi, który stał również na czele włoskiego rządu, ocenił, że porozumienie Grecji z międzynarodowymi kredytodawcami zostanie znalezione, gdyż ani kanclerz Niemiec Angela Merkel, ani obecny szef KE Jean-Claude Juncker, ani szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde nie wezmą odpowiedzialności za wyjście Grecji ze strefy euro.

Porażka byłaby dotkliwa

- Chciałbym zobaczyć, jak Merkel, Juncker i Lagarde biorą odpowiedzialność za to, żeby pozwolić Grecji wyjść ze strefy euro - oświadczył w wywiadzie opublikowanym w czwartek we włoskie gazecie "La Repubblica".

Historia może płatać figle, "pierwsza wojna światowa wybuchła również na skutek małego incydentu, ale mam nadzieję, że Ateny nie będą naszym Sarajewem" - powiedział Prodi.

Brak kompromisu miedzy Grecją i jej wierzycielami "jest czymś nie do pomyślenia" - powtórzył Prodi, który chce wierzyć w porozumienie, gdyż - jak to ujął - porażka byłaby dotkliwa. Nieszczęście polega na tym, że instytucje europejskie są "jak chleb upieczony w połowie". To dlatego "nie są w stanie zmierzyć się z bieżącym kryzysem, ani potwierdzić swej pozycji w świecie" - ocenił.

"Zakładnicy problemów"

Brakuje faktycznych władz europejskich, których nie chcą państwa - "zakładnicy swych wewnętrznych problemów politycznych". Gdyby takie władze istniały, Grecja prawdopodobnie wcale nie weszłaby do strefy euro" - podkreślił.

- Jeśli Europa chce się z tego wydostać (z kryzysu), musi natychmiast reagować poprzez ustanowienie prawdziwej władzy federalnej - powiedział były przewodniczący Komisji 1999-2004.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane