• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Były makler skazany na 14 lat więzienia. Kolejna afera z Liborem w tle

Były makler skazany na 14 lat więzienia. Kolejna afera z Liborem w tle
Foto: EPA Foto: Tom Hayes z żoną Sarah przed sądem w Londynie

Były makler Tom Hayes został skazany w poniedziałek na 14 lat więzienia za manipulowanie stopą kredytu międzybankowego Libor To właśnie od niej zależy oprocentowanie kredytów w kilku najważniejszych walutach. Wyrok wydał sąd w Londynie.

Hays - były pracownik Citygroup i UBS - został uznany winnym wszystkich ośmiu zarzutów. Były makler będzie mógł opuścić więzienie najwcześniej po odbyciu połowy kary.

Sprawa przeciwko Haysowi został wniesiona do sądu przez agencję śledczą zajmującą się oszustwami i korupcją (Serious Fraud Office). Według niej mężczyzna stworzył siatkę maklerów, obejmującą dziesięć instytucji finansowych, którzy pomagali mu w manipulowaniu stopą LIBOR. Dzięki temu procederowi mogli oni generować kolosalne zyski.

Hays miał on fałszować stawki Libor codziennie przez prawie cztery lata (2006-2010). Pracował wówczas dla banku UBS w Tokio, a następnie dla Citygroup.

Wszyscy wiedzieli?

Adwokat Hayesa poprosił sędziego o uwzględnienie czynników łagodzących takich jak - jego zdaniem - powszechne występowanie manipulacji stopą Libor w tamtym okresie oraz to, że u jego klienta został zdiagnozowany zespół Aspergera - zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu.

Prawnik argumentował też, że menedżerowie i kierownicy wyższego szczebla w banku Haysa "wiedzieli, a w niektórych przypadkach tolerowali manipulowanie Liborem".

UBS poinformował, że nie komentuje wyroku, natomiast Citygroup podkreśliło, że nie było stroną w tej sprawie.

Początkowo Hayes współpracował ze śledczymi, przyznając się do manipulacji. Ale gdy został formalnie oskarżony zmienił adwokatów i swoje stanowisko. Podczas procesu nie przyznawał się do winy.

Hayes jest pierwszą osobą skazaną w Wielkiej Brytanii w związku z aferą Libor. Jego rozpoczęty 26 maja proces oznaczał nową fazę działań wymiaru sprawiedliwości w mającej globalny wymiar sprawie, w której oskarżono 21 ludzi i nałożono na banki kary w łącznej kwocie około 9 mld dolarów.

Czym jest LIBOR?

LIBOR (London Interbank Offered Rate) jest dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego, ustalaną na podstawie danych dostarczanych przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA). Mówiąc prościej, to cena pieniądza na rynku międzybankowym.

Stopa ta stosowana jest do ustalenia oprocentowania depozytów i kredytów w najważniejszych walutach - m. in. w euro.

Kilka miesięcy temu za udział w tzw. aferze Libor został ukarany Deutsche Bank.  W ramach ugody zawartej z władzami USA i Wielkiej Brytanii Deutsche Bank musiał zapłacić im łącznie 2,5 miliarda dolarów kary. W końcu 2013 r. zgodził się już zapłacić karę wysokości 725 milionów euro, nałożoną przez Unię Europejską. Ze stanowiskami pożegnali się też obaj prezesi banku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane