• rozwiń

Buty Napoleona za ponad pół miliona złotych. "Żyją jeszcze wielbiciele cesarza"

Buty Napoleona Bonaparte sprzedane za ponad 117 tysięcy euro Odtwórz: Buty Napoleona Bonaparte sprzedane za ponad 117 tysięcy euro
Buty Napoleona Bonaparte sprzedane za ponad 117 tysięcy euro "Źródło: Twitter, Wikipedia"

Na aukcji w Paryżu sprzedano za 117 tysięcy euro (około 506 tysięcy złotych) parę butów Napoleona Bonaparte. "Żyją jeszcze wielbiciele cesarza i jest ich całkiem sporo" - skomentował na Twitterze przedstawiciel domu aukcyjnego Drouot.

Organizatorzy aukcji spodziewali się, że buty znajdą nabywcę za najwyżej 80 tysięcy euro.

Zainteresowanie Napoleonem wzrasta

Czarne skórzane buty do jazdy konnej o rozmiarze 40, z 48-centymetrową cholewką, Napoleon nosił w czasie zesłania na Wyspie Świętej Heleny, gdzie zmarł w 1821 roku.

Do Francji przywiózł je jego adiutant, generał Henri Gatien Bertrand. Przez pewien czas w butach cesarza Francuzów chodził rzeźbiarz Carlo Marochetti, u którego Bertrand zamówił posąg Napoleona.

Specjaliści zwracają uwagę na widoczny na butach znak firmowy paryskiego szewca Jacquesa, który miał swój warsztat w dzielnicy Montmarte. Historycy twierdzą, że Napoleon miał dużą kolekcję butów, które często sam zamawiał i odbierał.

Zdaniem specjalistów zainteresowanie Napoleonem we Francji rośnie z każdym rokiem.

Na jego temat napisano już ponad 75 tysięcy książek i zrealizowano ponad 700 filmów. Grób Napoleona w paryskim Kościele Inwalidów każdego roku odwiedza prawie 1,5 miliona ludzi.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane