• rozwiń

Temat: Turcja

Miasto zamków pośrodku niczego. Zwrot akcji w sprawie wielkiego projektu

Miasto zamków stoi puste Odtwórz: Miasto zamków stoi puste
Miasto zamków stoi puste "Źródło: ADEM ALTAN/AFP/East News,"

W północno-zachodniej Turcji powstaje osiedle domów przypominających zamki. Projekt miał przynieść wielkie pieniądze inwestorom, jednak kryzys gospodarczy pokrzyżował ich plany. Teraz może się to zmienić. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Jedni mówią, że to koszmar architekta. Dla innych to spełnienie marzenia o życiu jak z bajki. I właśnie dla tych drugich turecki deweloper zaczął budować osiedle składające się z 732 domów, a właściwie małych zamków, które przypominają te z czołówek bajek Walta Disneya.

Kryzys storpedował inwestycję

Budowano je wśród malowniczych gór prowincji Bolu, w północno-zachodniej Turcji z myślą o bogatych arabskich inwestorach, głównie z Kuwejtu, Kataru, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej.

Projekt nazwany Burdż al Babas realizował turecki deweloper Sarot Group za ponad 200 mln dolarów. Jak informował Bloomberg, sprzedano na razie 350 willi w cenie od 370 do 530 tysięcy dolarów.

Inwestorzy zacierali ręce, ale na krótko. Nikt bowiem nie chciał zamieszkać w wybudowanych już willach, a całe osiedle przypomina miasto-widmo. Spółka, która w 2014 roku rozpoczęła budowę ekskluzywnego osiedla była zmuszona do ogłoszenia upadłości. Inwestycja została wstrzymana.

Problemy dewelopera zaczęły się wraz z kryzysem walutowym. To on najbardziej wpłynął na rynek mieszkaniowy w Turcji. Do momentu złożenia wniosku o ochronę przed upadłością ukończono budowę 587 domów.

Teraz wygląda jednak na to, że projekt zostanie ukończony. Wierzyciele zgodzili się bowiem na dokończenie inwestycji, a proces ogłaszania upadłości został wstrzymany.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Agrat1970
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane