• rozwiń

Temat: Transport

Niemcy rozszerzają opłaty dla tirów. Na wszystkie drogi krajowe

Niemcy rozszerzają opłaty dla tirów. Na wszystkie drogi krajowe
Foto: Shutterstock Foto: Do budżetu państwa z opłat za korzystanie z autostrad wpływa obecnie 4,5 mld euro rocznie

Niemiecki parlament rozszerzył w środę obowiązkowe opłaty dla samochodów ciężarowych na wszystkie drogi krajowe w Niemczech. Obecnie myto obowiązuje na autostradach i na wybranych drogach krajowych. Zgodnie z decyzją Bundestagu, od połowy 2018 r. obejmie całą sieć większych dróg.

Decyzja Bundestagu oznacza, że obowiązkiem opłat zostanie objętych 40 km dróg krajowych (Bundesstrassen). Nowe przepisy dopuszczają możliwość rozszerzenia myta także na mniejsze drogi, by zapobiec omijaniu przez kierowców płatnych tras.

Opłaty za drogi

Rząd liczy na dodatkowe wpływy do budżetu w wysokości 2 mld euro rocznie.

Myto dla ciężarówek o tonażu powyżej 7,5 tony obowiązuje obecnie na 13 tys. km autostrad i 2,3 tys. km wybranych dróg krajowych o czterech pasach ruchu w jednym kierunku.

Z wyliczeń rządowych wynika, że ponad 100 tys. ciężarówek korzysta z mniejszych dróg, by uniknąć opłat za autostrady.

Mniejsze auta

Rząd zapowiedział ponadto, że do końca 2017 roku przeanalizuje, czy celowe jest objęcie mytem także mniejszych samochodów dostawczych powyżej 3,5 tony oraz autokarów.

Do budżetu państwa z opłat za korzystanie z autostrad wpływa obecnie 4,5 mld euro rocznie. Opłaty za korzystanie z autostrad dla samochodów ciężarowych w Niemczech pobierane są od 2005 roku.

Jak będzie wyglądała przyszłość transportu? Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Andy1202
Bardzo dobrze, ja place podatek drogowy w Niemczech jadac do polski, place drugi raz w cenie pliwa to znaczy place dwa razy .Na drugi rok niemcy maja na granicy kontrolowac, a kto nie ma bedzie placic w euro ha ha ha
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
objektywny
Nastepna "dobra zmiana" w Niemczech. W tych wszystkich dobrych zmianach widze duze pole do popisu dla "legendki" solidarnosci, woznego Tuska. Nigdy ani slowem nie zajaknal sie w tym cyrku europejskim na temat Polski i Polakow, pomijajac nawet fakt, ze Kaczor siedzi przy sterach. Dlaczego ???.
  • 0
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
JMatthew
Nick adekwatny do wypowiedzi, bo obiektywność to ciężka sprawa, której nie sposób się doszukać u objekta.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane