• rozwiń

Bank upadł, główny oskarżony uciekł z pieniędzmi

"To największa afera finansowa w wolnej Polsce". PO chce komisji śledczej Odtwórz: "To największa afera finansowa w wolnej Polsce". PO chce komisji śledczej
"To największa afera finansowa w wolnej Polsce". PO chce komisji śledczej "Źródło: tvn24"

Bułgarska prokuratura wniosła w czwartek do sądu akt oskarżenia w sprawie największej afery bankowej w kraju - upadłości Korporacyjnego Banku Handlowego (KTB), do której doszło w 2014 roku. Oskarżonych jest 18 osób, wśród nich były właściciel banku.

Akt oskarżenia liczy ok. 15 tys. stron i jest rezultatem trzech lat pracy, podczas których przesłuchano ok. 400 świadków i dokonano 90 ekspertyz. Data rozpoczęcia procesu nie została jeszcze wyznaczona.

Prokuratura określa upadłość banku KTB jako „największe gospodarcze i finansowe oszustwo, do którego doszło w najnowszej historii Bułgarii”. Straty szacowane są na ok. 4 mld lewów (2 mld euro).

Klienci banku, których depozyty nie były objęte żadnymi gwarancjami, stracili ok. 3,7 mld lewów (1,65 mld euro).

Zabrał pieniądze i uciekł

Głównym oskarżonym jest dawny większościowy udziałowiec banku Cwetan Wasilew, który od trzech lat przebywa w Serbii. Bułgarska prokuratura jesienią 2014 roku wystąpiła o jego ekstradycję, lecz sąd w Belgradzie zwleka z orzeczeniem. Wasilewowi, który będzie sądzony zaocznie, postawiono łącznie 146 zarzutów, w tym kierowanie grupy przestępczej przywłaszczającej środki banku. Podstawowy zarzut to przywłaszczenie 2 mld lewów (1 mld euro) i wywóz z kraju 205 mln lewów w gotówce (102,5 mln euro).

Jednym z oskarżonych w sprawie jest były szef wydziału nadzoru bankowego w Bułgarskim Banku Narodowym Cwetan Gunew, który zdaniem oskarżycieli tuszował nadużycia w banku KTB.

W ubiegłym roku brytyjska firma konsultingowa AlixPartners opracowała raport o KTB, z którego wynikało, że ponad 2,5 mld lewów (ok. 1,25 mld euro) kredytów udzielonych przez KTB nie będzie można odzyskać.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane