• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bułgaria i Rumunia rozwijają współpracę w obronności i energetyce

Bułgaria i Rumunia rozwijają współpracę w obronności i energetyce
Foto: Shutterstock Foto: Bułgaria i Rumunia rozwijają współpracę w obronności i energetyce

Bułgaria popiera rumuńską inicjatywę utworzenia wielonarodowej brygady NATO stacjonującej w Rumunii i chce do niej wysłać 400 żołnierzy - powiedział w środę bułgarski prezydent Rosen Plewnelijew po rozmowie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Decyzja o utworzeniu brygady ma zapaść na lipcowym szczycie NATO w Warszawie. Współpraca między Bułgarią i Rumunią w dziedzinie obronności w ramach sojuszu, z akcentem na bezpieczeństwo regionu czarnomorskiego, była jednym z głównych tematów sofijskich rozmów Iohannisa, który składa dwudniową wizytę w Bułgarii.

„Uważamy region czarnomorski za strategiczny dla bezpieczeństwa na kontynencie, jego znaczenie szczególnie wzrosło po rosyjskiej aneksji Krymu, nasze państwa powinny być przystosowane do nowych realiów” – oświadczył Plewnelijew. „Mamy wspólne stanowisko w sprawie umocnienia wschodniej flanki NATO w jej południowej części, do której należą nasze kraje” – zaakcentował Iohannis.

Korytarz gazowy

Prezydenci podkreślili również konieczność rozwoju regionalnej infrastruktury energetycznej, w tym

budowy połączeń między sieciami gazociągowymi obu państw. „Interkonektor między Bułgarią a Rumunią pod Dunajem, opóźniony o kilka lat, powinien być gotowy do końca roku” - powiedział Plewnelijew. Iohannis poinformował, że w czwartek odwiedzi bułgarski odcinek budowy.

Obaj prezydenci podkreślili, że to łącze jest ważną częścią przyszłego korytarza gazowego Północ–Południe, mającego zagwarantować dywersyfikację tras i źródeł dostaw gazu ziemnego w regionie i zredukowanie zależności od rosyjskiego gazu.

Prezydenci ocenili jako bardzo pozytywny rozwój dwustronnej współpracy gospodarczej. Wartość bułgarsko-rumuńskiej wymiany handlowej przekroczyła w zeszłym roku 2 mld euro, a w tym roku - jak powiedział Iohannis - może sięgnąć 4 mld.

W Bułgarii działa 1600 rumuńskich firm, a w Rumunii 1900 bułgarskich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane