• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Reaktorów od Rosji nie kupią. Ale karę za zerwanie rozmów zapłacą

Reaktorów od Rosji nie kupią. Ale karę za zerwanie rozmów zapłacą
Foto: Rosatom.ru Foto: Bułgaria i Rosja porozumiały się ws. spłaty zadłużenia za dwa reaktory

Bułgarska Krajowa Spółka Energetyczna (NEK) i rosyjski Atomstrojeksport podpisały w środę porozumienie o uregulowaniu zadłużenia Bułgarii za zerwanie umowy z rosyjskim koncernem w sprawie budowy dwóch reaktorów atomowych - podał resort energetyki w Sofii.

Dokument podpisali minister energetyki Bułgarii Temenużka Petkowa i pierwszy zastępca dyrektora koncernu Rosatom (do którego należy Atomstojeksport) Kirył Komarow, który od wtorku przebywa w Bułgarii w związku z zakończeniem pierwszego etapu modernizacji reaktorów w działającej elektrowni atomowej w Kozłoduju. Z budowy drugiej siłowni w Belene Bułgaria zrezygnowała w 2012 r. ze względów finansowych; to w tej siłowni miały stanąć zbudowane przez Rosję reaktory.

Odszkodowanie

Zgodnie z porozumieniem Bułgaria zobowiązała się wypłacić do 15 grudnia odszkodowanie rosyjskiemu producentowi reaktorów. Bułgaria została skazana na grzywnę w wys. 620 mln euro przez Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu, do którego zaskarżyła ją Rosja. Codziennie odsetki od grzywny powiększają się o 167 tys. euro.

Na konferencji prasowej po podpisaniu porozumień Petkowa poinformowała, że w razie spłacenia przez Bułgarię długu do połowy grudnia Atomstrojeksport nie będzie wymagał spłaty odsetek. Za okres od 14 czerwca, gdy sąd arbitrażowy wydał orzeczenie, do 15 grudnia wyniosą one 23,8 mln euro. Jeśli zadłużenie zostanie uregulowane w terminie od 16 do 25 grudnia, Atomstrojeskport zrezygnuje z 55 proc. naliczonych odsetek - dodała.

Elektrownia

Projekt budowy drugiej elektrowni jądrowej w Bułgarii powstał w latach 80., a w 1990 r. został zamrożony. Reaktywowano go w 2003 r. za rządów ówczesnego premiera i byłego cara Symeona Sakskoburggotskiego. W 2006 r. za rządów lewicy podpisano porozumienie z Atomstrojeksportem, a w 2012 r. za rządów obecnego centroprawicowego premiera Bojko Borysowa budowę wstrzymano mimo poczynionych już inwestycji na sumę 1 mld euro.

We wrześniu parlament zatwierdził udzielenie kredytu państwowej Krajowej Spółce Energetycznej (NEK) na wypłacenie Rosji odszkodowania za zerwanie umowy. Przyznanie kredytu wymaga jednak zgody Komisji Europejskiej, która musi wydać ocenę, czy w tym przypadku nie chodzi o niedozwoloną pomoc państwa dla firmy z sektora energetycznego.

Na początku października parlament powołał komisję do zbadania faktów związanych z budową, dokonanymi inwestycjami i zamówieniami, a prokuratura postawiła w stan oskarżenia dwóch byłych ministrów gospodarki i energetyki oraz dwóch byłych dyrektorów NEK.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jawotr
Sąd arbitrażowy powinien wstrzymać tę wypłatę do czasu, aż Rosja ureguluje swoje należności w stosunku do innych krajów i osób dla których były one wcześniej zasądzone.
 • 2
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane