• rozwiń

Mniej pieniędzy z unijnej kasy. Polska może stracić miliardy

Juncker: to jest budżet, który lepiej sprosta wyzwaniom Odtwórz: Juncker: to jest budżet, który lepiej sprosta wyzwaniom
Juncker: to jest budżet, który lepiej sprosta wyzwaniom "Źródło: TVN24 BiS"

Ekologia to jeden z priorytetów Unii Europejskiej i więcej pieniędzy ma pójść na ten cel w nowym budżecie. W związku z tym w innych miejscach pojawią się cięcia, na których Polska ma stracić najwięcej - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Jak pisze dziennik, nawet 13 mld euro może stracić nasz kraj w nowym wieloletnim budżecie UE w porównaniu z projektem Komisji Europejskiej sprzed ponad roku. A już tamten projekt nie był dla Polski korzystny.

"Przewidywał w sumie 91,4 mld euro, czyli o 14,5 mld euro mniej niż w obecnym okresie budżetowym 2014-2020 (liczone w cenach stałych z 2018 roku)" - czytamy w gazecie.

Oszczędności

Gazeta przypomniana, że był to efekt zarówno spadku dochodów (po przewidywanym brexicie), konieczności finansowania nowych celów, jak i zmiany kryteriów przyznawania unijnych funduszy.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że negocjacje nowego budżetu na lata 2021-2017 przyspiesza przewodnicząca obecnie pracom UE Finlandia. "Z naszych nieoficjalnych rozmów z dyplomatami w Brukseli, znającymi kulisy tych negocjacji, wynika, że może być znacznie gorzej, niż wynika to z propozycji KE" - stwierdza gazeta.

Zaznacza, że od 1 listopada kadencję rozpoczyna bowiem nowa Komisja pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, której priorytetem ma być tzw. zielony ład. "I na to trzeba znaleźć pieniądze" - czytamy.

Wysoki rangą zachodni dyplomata powiedział "Rzeczpospolitej", że "można zaoszczędzić 100 mld euro na polityce rolnej i polityce spójności". Jak podaje dziennik, z polityki rolnej zabrano by około 60 mld euro, a z polityki spójności 40 mld euro. "To oznacza ubytek kolejnych 12,9 mld euro z koperty przeznaczonej dla Polski" - napisała gazeta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
turwal
  • 5
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
politykier
Chyba ktoś tam nas nie lubi - ciekawe dlaczego?
  • 5
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane