• rozwiń
    • WIG20 2184.35 -0.19%
    • WIG30 2509.19 -0.32%
    • WIG 56561.79 -0.18%
    • sWIG80 11621.76 -0.27%
    • mWIG40 3894.19 -0.62%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-17 17:15

Dostosuj

Brytyjskie ministerstwo skarbu ostrzega przed kosztami Brexitu

Brytyjskie ministerstwo skarbu ostrzega przed kosztami Brexitu
Foto: Shutterstock Foto: Brytyjskie ministerstwo skarbu ostrzega przed kosztami Brexitu

Brytyjskie ministerstwo skarbu opublikowało w poniedziałek raport, w którym ostrzega przed kosztami Brexitu. "Wniosek jest jasny: Wielka Brytania będzie na zawsze zubożona, jeśli wyjdzie z Unii Europejskiej" - powiedział minister skarbu George Osborne.

Według raportu ministerstwa, który przedstawił Osborne, koszty gospodarcze Brexitu byłyby bardzo wysokie. W krótkiej perspektywie oznaczałoby to "gwałtowne wstrząsy ekonomiczne"; na dłuższą metę każde brytyjskie gospodarstwo domowe musiałoby się liczyć ze zmniejszeniem dochodów o około 4,3 tys. funtów rocznie.

Co może się stać?

Gdyby w referendum w sprawie przynależności do UE zwyciężyli eurosceptycy Londyn musiałby rozpocząć długi okres negocjacji z Brukselą w sprawie nowych ram prawnych współpracy gospodarczej, handlowej oraz swobodnego ruchu unijnych i brytyjskich obywateli.

Osborne ostrzegł, że Wielka Brytania nie zawarłaby umów korzystniejszych niż te, które obowiązują ją jako członka UE i podkreślił, że osoby, które prowadzą teraz kampanię na rzecz Brexitu to "ekonomiczni ignoranci". Raport ministerstwa, w którym przeanalizowano trzy scenariusze dotyczące przebiegu tych nowych negocjacji przewiduje, że w każdym wariancie brytyjska gospodarka będzie odczuwać negatywne skutki Brexitu do 2030 roku.

Ambicje Szkocji

W niedzielę przywódczyni Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon powiedziała, że Szkocja powinna rozpisać kolejne referendum w sprawie niepodległości od Zjednoczonego Królestwa, jeśli Wielka Brytania wyprowadzi ją "wbrew jej woli" z Unii Europejskiej.

Głosowanie w sprawie przynależności do UE, które odbędzie się 23 czerwca, może doprowadzić do sytuacji, w której zwycięstwo eurosceptyków doprowadzi do niepodległości Szkocji - ostrzegają eksperci.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Piotru70
Nie źle im smarują aby walczyli z Brexitem. UK zubożeje bo nie dostanie i tak drukowanych Ojro bez pokrycia? Jak będa chcieli to sobie funty dodrukują, kiedyś UK nie była w Unii i też się trzymali.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane