• rozwiń

Pracownicy pod lupą sztucznej inteligencji

Zmiany związane z postępem technologii Odtwórz: Zmiany związane z postępem technologii
Zmiany związane z postępem technologii "Źródło: TVN24 BiS"

Dziesiątki brytyjskich przedsiębiorców wykorzystuje sztuczną inteligencję do dokładnego analizowania zachowań pracowników - pisze "The Guardian".

Działania 130 tysięcy pracowników w Wielkiej Brytanii i innych krajach są kontrolowane w czasie rzeczywistym przez system Isaak - pisze "Guardian". Stworzona przez londyńską firmę Status Today sztuczna inteligencja analizuje aktywność pracowników, a w tym to jak edytują pliki, jak często biorą udział w spotkaniach  i kiedy wysyłają e-maile.System pokazuje właścicielom firm, w jaki sposób współpracują ich pracownicy. Komputer może też porównywać aktywność z efektem wykonanej pracy, korzystając np. z danych dotyczących sprzedaży. To wszystko ma pokazać menadżerom, w jaki sposób zachowanie pracowników przekłada się na ich wyniki - zauważa "Guardian".

Kontrowersje

Korzystanie przez firmy z systemu wywołuje spore kontrowersje. Krytykują go między innymi związki zawodowe, które obawiają się stworzenia w brytyjskich firmach atmosfery nieufności.

Sekretarz generalna brytyjskiego związku zawodowego TUC Frances O'Grad powiedziała, że system "podkopie morale" i powinien być wprowadzony jedynie w miejscach, w których zawarto odpowiednią umowę z pracownikami.

Do takiego narzędzia nie jest też przekonana zajmująca się problematyką pracy profesor Ursula Huws z Uniwersytetu w Hertfordshire. Według niej wprowadzanie takich rozwiązań może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne pracowników, a także zmusi ich do zrezygnowania z przerw oraz zwiększy wywieraną na nich presję.

Dyrektor Status Today Ankur Modi przyznaje, że system może być "nadużywany". Dodaje jednak, że może być też pomocny np. w zidentyfikowaniu, kiedy personel jest przepracowany.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane