• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Wkrótce wyrok, który może przesądzić o losach Brexitu. Sąd podał datę

Wkrótce wyrok, który może przesądzić o losach Brexitu. Sąd podał datę
Foto: Shutterstock Foto: Brytyjski Sąd Najwyższy wyda wyrok ws. Brexitu w przyszłym tygodniu

Brytyjski Sąd Najwyższy wyda 24 stycznia wyrok w postępowaniu odwoławczym dotyczącym sporu między rządem a grupą obywateli o to, czy zgoda parlamentu jest niezbędna do rozpoczęcia procesu wyjścia z Unii Europejskiej - poinformowały służby prasowe Sądu. Wyrok będzie transmitowany na żywo w internecie. Decyzja sądu może mieć wpływ na termin oraz warunki rozpoczęcia procedury Brexitu.

Na początku listopada 2016 roku Wysoki Trybunał (High Court) orzekł, że brytyjski rząd nie może uruchomić procedury z art. 50 traktatu lizbońskiego i rozpocząć negocjacji w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej bez zgody obu izb brytyjskiego parlamentu. Od decyzji odwołał się gabinet premier Theresy May.

W trwającym cztery dni grudniowym procesie apelacyjnym swoje argumenty przedstawiali m.in. prawnicy rządu, a także opowiadający się po stronie parlamentu przedstawiciele strony pozywającej i administracji lokalnych w Szkocji i Walii.

Wyrok Sądu Najwyższego

Wtorkowy wyrok będzie ostatecznym rozstrzygnięciem tego sporu i może mieć wpływ na termin oraz warunki rozpoczęcia procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

- Ogólne oczekiwanie wśród konstytucjonalistów jest takie, że rząd przegra sprawę odwoławczą i będzie musiał uzyskać zgodę parlamentu - powiedział w rozmowie z PAP prawnik z Uniwersytetu Oksfordzkiego Mikołaj Barczentewicz.

- Zgodnie ze starą maksymą prawną, że "sędziowie nie wiedzą niczego o woli ludu, dopóki nie jest to wyrażone aktem parlamentu", Sąd Najwyższy może domagać się formalnej decyzji ze strony Izby Gmin i Izby Lordów - dodał ekspert.

Jak podkreśla, nieformalnie mówi się o tym, że administracja rządowa przygotowała już projekt ustawy, który zostałby zgłoszony pod obrady natychmiast po ogłoszeniu wyroku.

Poprawki opozycji

Jeśli Sąd Najwyższy zobowiąże parlament do zabrania głosu w procesie wyjścia z UE, komentatorzy spodziewają się prób wprowadzenia - na wniosek opozycyjnych Partii Pracy, Liberalnych Demokratów i Szkockiej Partii Narodowej - istotnych poprawek, które wymagałyby od rządu ustępstw dotyczących politycznych priorytetów negocjacji lub większej transparentności w trakcie rozmów.

Jak zaznaczył Barczentewicz, Sąd Najwyższy może zasugerować, że zwyczaj konstytucyjny wymaga, by rząd w Londynie przeprowadził niewiążące prawnie konsultacje z parlamentami lokalnymi w Szkocji i Walii. Taka decyzja mogłaby opóźnić termin uruchomienia artykułu 50 do czasu zakończenia procesu parlamentarnego.

W ubiegłym tygodniu rzeczniczka brytyjskiej premier zasugerowała, że gabinet jest przygotowany na ewentualność porażki przed Sądem Najwyższym i konieczność przeprowadzenia niezbędnej legislacji przez parlament.

Rzeczniczka May podkreśliła wówczas, że niezależnie od wyroku "premier niezmiennie planuje rozpoczęcie procesu wyjścia z Unii Europejskiej przed końcem marca bieżącego roku".

Wyrok zostanie ogłoszony o 9.30 czasu lokalnego we wtorek i będzie transmitowany na żywo w internecie.

 

Czy Theresa May to nowa Żelazna Dama? Zobacz rozmowę z programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS (18.01.2017):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zdelegalizować myślistwo
sądy są w tym przypadku zaprzeczeniem demokracji
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
JMatthew
Bo sądy nie mają być demokratyczne, a działać wg. prawa. Przez demokrację można ustalić, że czarne jest białe, a białe czarne, bo masa tak zdecydowała, dlatego tak ważne jest, aby sądy były niezawisłe, a na sędziów wybierani inteligentni i uczciwi ludzie. Niestety PiS myli system sądowniczy z "wolą większości".
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane