• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania - Unia Europejska

Chcą postępu w negocjacjach. Londyn wywiera presję na Brukselę

Donald Tusk o możliwym odwróceniu brexitu Odtwórz: Donald Tusk o możliwym odwróceniu brexitu
Donald Tusk o możliwym odwróceniu brexitu "Źródło: tvn24"

Brytyjski rząd opublikuje w tym tygodniu pięć dokumentów nakreślających ramy przyszłych relacji z Unią Europejską po opuszczeniu Wspólnoty. Propozycje będą dotyczyć między innymi handlu, współpracy prawnej i rozwiązywania sporów pomiędzy stronami.

W oświadczeniu brytyjskie ministerstwo do spraw wyjścia z Unii Europejskiej podkreśliło, że celem publikacji kolejnych dokumentów jest "zwiększenie presji na Komisję Europejską, aby przejść do rozmów o przyszłym partnerstwie".

Dwa etapy negocjacji

Zgodnie z wytycznymi Rady Europejskiej negocjacje w sprawie brexitu zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszej kolejności mają zostać rozwiązane kwestie dotyczące budżetu Unii Europejskiej, wzajemnego uznania praw obywateli państw UE w Wielkiej Brytanii i Wielkiej Brytanii w krajach UE, przyszłości relacji pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią. Dopiero zaś w drugiej - przyszłych relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Minister ds. wyjścia ze wspólnoty David Davis tłumaczył, że dokumenty "nakreślą więcej szczegółów dotyczących przyszłych stosunków, które chcemy mieć z Unią Europejską, przedstawiając pomysłowe i kreatywne rozwiązania, pozwalające na zbudowanie głębokiego i specjalnego partnerstwa z naszymi najbliższymi sąsiadami i sojusznikami".

Davis zaznaczył, że przygotowanie dokumentów to część działań brytyjskiej administracji na rzecz posunięcia negocjacji naprzód i możliwie najszybszego rozpoczęcia drugiego etapu. - Biorąc pod uwagę upływający czas, nie byłoby w interesie żadnej ze stron, aby niektóre elementy negocjacji prowadzić dwukrotnie - tłumaczył.

Kiedy publikacja

Pierwsze dwa dokumenty zostaną opublikowane w poniedziałek i będą dotyczyły dostępu do oficjalnej dokumentacji i zasad poufności oraz handlu dobrami. W kolejnych dniach zaprezentowane zostaną także analizy dotyczące współpracy sądów w sprawie prawa cywilnego, przyszłego rozwiązywania konfliktów (w tym zastąpienia roli Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) oraz ochrony danych osobowych.

W ubiegłym tygodniu rząd w Londynie przedstawił swoje propozycje dotyczące przyszłych relacji celnych z UE, a także kwestii dotyczących Irlandii Północnej i Irlandii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane