• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Brytyjski rząd bez kluczowych dokumentów w sprawie brexitu

Ambasador Wielkiej Brytanii: nie zamkniemy nikomu drzwi przed nosem Odtwórz: Ambasador Wielkiej Brytanii: nie zamkniemy nikomu drzwi przed nosem
Ambasador Wielkiej Brytanii: nie zamkniemy nikomu drzwi przed nosem "Źródło: TVN24 BiS"

Brytyjski minister do spraw wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej David Davis przyznał w środę przed komisją parlamentarną, że rząd nie przygotował szczegółowych, sektorowych analiz wpływu brexitu na gospodarkę. Jak dodał, zostaną one przygotowane w "przyszłości".

Davis odpowiadał na pytania posłów po tym, jak jego ministerstwo przekazało deputowanym ponad 850 stron analizy gospodarczej obejmującej 58 sektorów brytyjskiej gospodarki. Osoby, które zapoznały się z dokumentami, zaznaczyły jednak, że są one jedynie omówieniem stanu faktycznego i nie spełniają formalnej definicji oceny wpływu.

"Nie" dla modeli gospodarczych

Na początku listopada Izba Gmin zagłosowała jednomyślnie za ujawnieniem dokumentów, gdy Davis i inni przedstawiciele rządu zasugerowali, że zostały one przygotowane w celu wsparcia rządu w negocjacjach z UE. Posłowie rządzącej Partii Konserwatywnej wstrzymali się wówczas od głosu.

- Ocena tego efektu nie jest tak prosta, jak ludziom się wydaje. Nie jestem fanem modeli gospodarczych, bo one wszystkie okazały się błędne. Kiedy zmienia się paradygmat, tak jak w 2008 roku, wszystkie modele są błędne. Zajmujemy się tutaj (wypracowaniem) porozumienia o wolnym handlu lub powrotem do (handlu na warunkach) Światowej Organizacji Handlu - i to jest właśnie zmiana paradygmatu - tłumaczył Davis.

Polityk podkreślił jednak, że rząd planuje przygotowanie takich dokumentów "w przyszłości".

Minister potwierdził także, że brytyjski rząd nie przeprowadził pełnej analizy skutków gospodarczych wyjścia z UE przed podjęciem decyzji o wyjściu z unii celnej. Jak tłumaczył, przygotowano jedynie "wnioski jakościowe, ale nie ilościowe", biorąc pod uwagę "ogromną liczbę zmiennych".

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i opuści Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane