• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Brytyjska gospodarka rośnie mimo Brexitu

Brytyjska gospodarka rośnie mimo Brexitu
Foto: mattbuck CC BY SA Wikipedia Foto: Brytyjska gospodarka rośnie mimo Brexitu

Wzrost brytyjskiej gospodarki, mimo czerwcowej decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, jest silniejszy niż prognozowano. Do rekordowo wysokiego poziomu zbliża się jednak deficyt kraju na rachunku bieżącym - podał w piątek Brytyjski Urząd Statystyczny ONS.

Brytyjska gospodarka urosła w trzecim kwartale br. o 0,6 proc. Wcześniejsze szacunki ekonomistów sygnalizowały wzrost nie wyższy niż 0,5 proc. Według Reutersa, który przywołuje dane ONS, dowodzą one, że gospodarka Wielkiej Brytanii jest znacznie silniejsza niż oceniali analitycy, którzy przewidywali, że decyzja o Brexicie znacznie ją osłabi.

"Nic nie wskazuje jednak na to, że ostry spadek wartości funta przyczynił się do zwiększenia eksportu" - napisał Reuters w piątek.

Dobra kondycja

Z danych opublikowanych przez ONS wynika, że brytyjska gospodarka zawdzięcza swą dobrą kondycję - w większej mierze niż oczekiwano - popytowi wewnętrznemu. "Do stałego wzrostu gospodarki w trzecim kwartale 2016 roku przyczynił się silny popyt konsumencki" - powiedział cytowany przez Reutersa Darren Morgan z ONS.

Deficyt Wielkiej Brytanii na rachunku bieżącym zwiększył się do 25 mld 494 mln funtów z 22 mld 079 mln w drugim kwartale. Jest to wprawdzie kwota niższa od prognozowanej przez ekonomistów zakładających, że będzie to 27 mld 450 mln funtów, jednak spowodowało to, że deficyt wzrósł do 5,2 proc. PKB z 4,6 proc. - zbliżył się do rekordowego poziomu 6 proc., który zanotowano pod koniec 2013 roku.

"Życzliwość zagranicznych inwestorów"

Jak powiedział przed lipcowym referendum w sprawie Brexitu szef Banku Anglii Mark Carney, Wielka Brytania zaspokaja swe potrzeby finansowe w dużej mierze dzięki "życzliwości zagranicznych inwestorów". Życzliwość ta - jak ocenia Reuters - może w następstwie Brexitu znacznie osłabnąć ze względu na spadek atrakcyjności inwestycyjnej kraju.

Po lipcowym referendum funt stracił na wartości, co w opinii większości brytyjskich ekonomistów powinno ostatecznie obniżyć deficyt na rachunku bieżącym ze względu na ograniczenie importu i wzmocnienie eksportu. Sądzą oni, że teraz można się spodziewać "powrotu" funta na rynek wewnętrzny z brytyjskich inwestycji zagranicznych.

Analitycy ostrzegają jednak, że brytyjskiej gospodarce może grozić osłabienie, jeśli zagraniczni inwestorzy zaczną obawiać się o bezpieczeństwo swych inwestycji - co może nastąpić, jeśli Wielka Brytania "rozstanie się z UE na niekorzystnych warunkach".

Jak ocenia Reuters, wzrost inflacji spowodowany spadkiem wartości funta po decyzji o Brexicie ograniczy wydatki gospodarstw domowych, co - jak prognozują ekonomiści - spowoduje spowolnienie inwestycji w sektorze przedsiębiorstw. Jak wynika z danych ONS, kwartalny wzrost inwestycji biznesowych spowolnił do 0,4 proc. w stosunku do prognozowanych 0,9 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
objektywny
Wzrost brytyjskiej gospodarki jest rzecza jasna, logiczna i zrozumiala. Moloch unijny sluzy tylko i wylacznie do dojenia finansow firm i budzetow panstwowych. Spojrzcie tylko ile pieniedzy podatnikow znika w brukselce !!!!.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ON666
Bo kraje po za Unii zawsze się szybciej rozwijały zarobią na tym miliardy funtów bez głupich przepisów z UE blokujących gospodarkę skorzystają z rynku UE nie będąc w UE i to jest czysty biznes a barany osły tracą zakompleksione społeczeństwo PRL
 • 2
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dawid_davidow
Przecież UK nadal jest w UE wiec nadal nie wiemy jak będą rozwijać się po wyjściu z unii ;) Wzrost jaki zanotowali jest wzrostem kraju UE. Czekam aż złożą oficjalnie wypowiedzenie a tak to masło maślane.
 • 1
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane