• rozwiń
  • WIG20 2186.31 -0.95%
  • WIG30 2482.52 -1.07%
  • WIG 57872.36 -0.98%
  • sWIG80 11619.79 +0.09%
  • mWIG40 3753.09 -1.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:40

Dostosuj

Brytyjscy pracodawcy: dobrzy dla młodych matek, skąpi dla chorujących

Brytyjscy pracodawcy: dobrzy dla młodych matek, skąpi dla chorujących
Foto: Pixabay.com (CC0) Foto: Świeżo upieczone matki na Wyspach mogą liczyć na rok urlopu macierzyńskiego

Wielka Brytania jest jednym z najlepszych krajów w Europie dla pracujących matek, choć jednocześnie jest jednym z najgorszych dla pracowników, którzy potrzebują płatnego zwolnienia chorobowego lub są bezrobotni - sugerują badania przygotowane przez Glassdoor, które przytacza Bloomberg.

Pracodawcy w Wielkiej Brytanii są zobowiązani zaoferować jeden rok urlopu młodym matkom. Przez pierwsze sześć tygodni otrzymują one 90 proc. zarobków, a przez następne 33 tygodnie maksymalne wynagrodzenia wynosi 140 funtów (około 200 dolarów). Pozostała część jest nieodpłatna.

Inne kraje takie jak Niemcy, Hiszpania, Holandia, Francja, Austria i Dania oferują ustawowe 14 tygodni urlopu macierzyńskiego z pełnym wynagrodzeniem.

Nie choruj w UK

Brytyjczycy nie są tak hojni jeśli chodzi o zwolnienia chorobowe. Firmy na Wyspach mają obowiązek zapłacić około 88 funtów tygodniowo za 28 tygodni zwolnienia. Dla porównania, pracownicy w Holandii mogą być nieobecni przez okres do 104 tygodni (dwa lata) i przez ten czas otrzymują 70 proc. swojej pensji.

Wśród 14 ocenianych krajów, Wielka Brytania, razem z Irlandią i Austrią płacą najmniej za zwolnienia chorobowe, natomiast na drugim biegunie znalazły się Belgia, Dania i wspomniana Holandia.

Jeśli chodzi o korzyści dla nowych ojców to Glassdor sugeruje, że najlepszym krajem dla nich jest Finlandia. Ojcowie mogą liczyć tam na 45 płatnych dni wolnego. To najwięcej w Europie. Kolejne na liście są Hiszpania i Francja, które oferują odpowiednio 15 i 11 dni płatnego urlopu ojcowskiego.

Kiedy wynagrodzenia Polaków dogonią płace Brytyjczyków?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane