• rozwiń

Temat: USA

Bruksela i Waszyngton zwierają szyki przeciwko Rosji? Będzie pomoc dla Ukrainy

Bruksela i Waszyngton zwierają szyki przeciwko Rosji? Będzie pomoc dla Ukrainy
Foto: sxc.hu Foto: UE i USA potwierdziły, że stoją "ramię w ramię", popierając ukraiński rząd

USA i UE chcą współpracować w sprawie sankcji wobec Rosji oraz wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Europy i Ukrainy - oświadczyła obradująca w środę w Brukseli rada energetyczna UE-USA. Waszyngton i Bruksela wsparły też plan reform energetycznych Ukrainy.

Głównym tematem rady energetycznej, w której uczestniczyli amerykański sekretarz stanu John Kerry, minister energetyki USA Ernest Moniz, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz, było bezpieczeństwo energetyczne oraz sytuacja na Ukrainie.

"Ramię w ramię”

W oświadczeniu wydanym po spotkaniu rada wezwała do zaprzestania ciągłych naruszeń zawieszenia broni, do wycofania zagranicznych sił, najemników i sprzętu wojskowego z terenów wschodniej Ukrainy, a także zabezpieczania granicy ukraińsko-rosyjskiej.

- Oceniając obecną sytuację, zgodziliśmy się w sprawie koordynowania naszych sankcji - czytamy w unijno-amerykańskim stanowisku.

Sankcje gospodarcze wobec Rosji przyjęte zarówno przez UE, jak i USA obejmują m.in. ograniczenie dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakaz eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakaz eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych.

USA popiera unie energetyczną

UE i USA potwierdziły, że stoją "ramię w ramię", popierając ukraiński rząd. Atlantyccy partnerzy zwrócili jednocześnie uwagę na konieczność kontynuowania reform w sektorze energetycznym i stopniowej integracji ukraińskiego rynku energii z unijnym.

W oświadczeniu rady zwrócono również uwagę na perspektywę eksportu gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych do Europy. - Dodatkowe dostawy będą korzystne dla Europy i innych strategicznych partnerów - wskazano.

Zgodnie z amerykańskimi przepisami zgodę na eksport surowców energetycznych, w tym LNG, musi wydać Departament Energii USA, oddzielnie dla państw, które mają z USA umowę o wolnym handlu, i tych, które nie zawarły takiej umowy. Dla państw unijnych szansą na lepszy dostęp do amerykańskiego gazu jest negocjowana właśnie umowa o wolnym handlu UE ze Stanami Zjednoczonymi. Rada z zadowoleniem przyjęła rozmowy w tej sprawie, w tym dyskusje związane z energią.

Partnerzy z UE i USA poparli plany budowy unii energetycznej, w tym prace mające na celu osiągnięcie wzajemnie powiązanego rynku energii w Unii. "Wzmacnianie infrastruktury energetycznej, przyspieszenie priorytetowych projektów, włączając w to budowę połączeń elektrycznych i gazowych (..) przyniesie większe bezpieczeństwo energetyczne i bardziej konkurencyjne ceny dla wszystkich państw członkowskich" - zgodziła się rada.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
usmiech_prezesa
UE ma szanse na najdrozszy gaz na swiecie. Dostarczy go najwiekszy przyjaciel.
  • 0
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
lucek27
To wzrost wydobycia gazu i ropy, oraz postep technologii wydobycia w USA przyczynil sie w najwiekszej mierze do spadku cen. O ile jest tansza najdrozsza ropa i gaz obecnie od najtanszej sprzed powiedzmy roku? Ale jezeli to nie przynosi korzysci dla Kremla, to ty jestes niezadowolony.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane