• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polscy przewoźnicy zapłacą więcej? Bruksela wzięła pod lupę niemiecką płacę minimalną

Polscy przewoźnicy zapłacą więcej? Bruksela wzięła pod lupę niemiecką płacę minimalną
Foto: Flickr (CC BY-SA 2.0)/ jo.sau Foto: Niemieckie przepisy uderzyłyby w polskich przewoźników

Komisja Europejska potwierdziła we wtorek, że otrzymała od Niemiec wyjaśnienia w sprawie płacy minimalnej, którą tamtejsze władze chciały stosować m.in. wobec przejeżdżających tranzytem przez ten kraj zagranicznych kierowców z firm transportowych.

- Władze niemieckie dostarczyły Komisji wyjaśnienia; teraz zagadnienia prawne są analizowane przez prawników KE - powiedział we wtorek jeden z rzeczników Komisji Europejskiej Christian Wigand. Według jednego z urzędników unijnych tłumaczenie i analiza dokumentów zajmie kilka tygodni.

Prośba o wyjaśnienie

Źródła dyplomatyczne w poniedziałek nieoficjalnie zapowiadały, że właśnie we wtorek rząd w Berlinie ma przesłać odpowiedzi na pytania zadane mu przez KE w ramach procedury wyjaśniającej o nazwie "Pilot". Z prośbą o wyjaśnienia KE zwróciła się pod koniec stycznia; odpowiedź miała wpłynąć do 18 lutego, później jednak termin ten przesunięto.

Od 1 stycznia w Niemczech obowiązuje ustawa o płacy minimalnej. Stawka za godzinę, która dotyczy zarówno Niemców, jak i obywateli innych państw pracujących w tym kraju, wynosi co najmniej 8,50 euro. Według wykładni władz w Berlinie stawka minimalna miałaby obowiązywać również kierowców z firm transportowych spoza Niemiec. W praktyce każda firma transportowa, której pojazd przejeżdżałby tranzytem przez terytorium tego kraju, musiałaby płacić swoim kierowcom odpowiednio wysokie stawki.

W tej sprawie interweniował m.in. rząd Polski, bo niemieckie przepisy uderzyłyby w polskich przewoźników. Temat został podniesiony przez polską delegację także w poniedziałek, na spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za sprawy konkurencyjności, które dotyczyło kwestii związanych z jednolitym rynkiem wewnętrznym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane