• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Dramatyczne ostrzeżenie przed Brexitem: rynki będą tak wstrząśnięte, jak po upadku Lehman Brothers

Dramatyczne ostrzeżenie przed Brexitem: rynki będą tak wstrząśnięte, jak po upadku Lehman Brothers
Foto: Shutterstock Foto: Brookings, AEI: Wyjście W. Brytanii z UE byłoby niekorzystne dla USA

Brexit miałby fatalny wpływ na globalne rynki, ucieczka od funta umocniłaby dolara i podrożyła amerykański eksport; niepewność pociągnęłaby w dół giełdy w USA - wyliczają waszyngtońskie think tanki Brookings Institution i American Enterprise Institute (AEI).

"Błędem jest sądzić, że negatywne konsekwencje Brexitu ograniczą się do Wielkiej Brytanii i Europy, a ominą USA (...). Możemy się raczej spodziewać, że globalne rynki będą tak wstrząśnięte, jak po upadku (banku) Lehman Brothers" - pisze ekspert związanego z Republikanami AEI Desmond Lachman. Bankructwo Lehman Brothers uważane jest za symboliczny początek kryzysu finansowego, który wybuchł w 2008 roku.

"Pozornie Brexit mógłby się okazać korzystny dla niektórych sektorów amerykańskiej gospodarki - na krótką metę" - pisze Brookings.

Ucieczka inwestorów

Niepokój inwestorów zazwyczaj przejawia się tym, że uciekają z pieniędzmi w najbezpieczniejsze papiery świata, czyli amerykańskie obligacje skarbowe. Ponadto status Londynu jako jednej z finansowych stolic świata ucierpiałby bardzo na wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, a wtedy bardziej konkurencyjnym centrum globalnych finansów stałby się Nowy Jork - wylicza bliski Demokratom Brookings.

Ale już teraz niepewność co do losów Wielkiej Brytanii powoduje zawirowanie na rynkach obligacji skarbowych i walutowych, spadają też notowania akcji na Wall Street. "Nasza gospodarka nie potrzebuje dodatkowych niekorzystnych wiatrów. Globalne osłabienie gospodarcze i niepewność na rynkach finansowych to nie jest recepta na jej silniejszy wzrost" - ostrzega Brookings.

Punkty dla Trumpa

Zdaniem Lachmana kolejnym niekorzystnym skutkiem Brexitu byłby "niedobry przykład tuż przed listopadowymi wyborami (w USA), pokazujący, jak skuteczna może być kampania wyborcza oparta na populizmie i antyimigranckiej retoryce".

Brookings zauważa, że Brexit może zaszkodzić tak zwanej "specjalnej relacji", jaka historycznie łączy Zjednoczone Królestwo i Amerykę; stosunki polityczne ucierpiałyby na skutek trudności gospodarczych, którym czoło musiałyby stawić również amerykańskie firmy.

Wiele z nich musiałoby opuścić Wielką Brytanię, inne znacząco zmniejszyć skalę tamtejszych operacji. Szef banku J.P. Morgan Jamie Dimon poinformował pracowników brytyjskich biur, że jeśli dojdzie do Brexitu, to pracę może stracić 4 tys. z nich - pisze "USA Today".

Rozwód Brytyjczyków z Europą oznaczałby spore kłopoty dla takich firm jak J.P. Morgan, dla których Londyn "jest centralą europejską, głównie dlatego, że korzysta z przywilejów wynikających z przynależności do UE. Toteż firmy te lobbują za pozostaniem Wielkiej Brytanii we Wspólnocie" - kontynuuje "USA Today".

"Amerykańscy analitycy (...) uważają, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE może spowodować spore ekonomiczne i polityczne problemy dla firm z USA. Dotyczy to zwłaszcza bankowości" - pisze dalej amerykański dziennik.

Cios w eksport

CNN Money przypomina, że blisko jedna trzecia amerykańskiego eksportu do Europy trafia na rynek brytyjski, a Zjednoczone Królestwo jest siódmym pod względem obrotów partnerem handlowym Ameryki. "Nikt nie wie tego na pewno, ale powszechnie uważa się, że Brexit oznacza kłopoty dla amerykańskich inwestorów. Ale nie katastrofę" - czytamy na stronach CNN Money.

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się CNN, Brexit spowoduje spadek notowań na amerykańskich giełdach rzędu 8 proc.

"Przez całe dekady USA zdecydowanie popierały połączony blok gospodarczy i ekonomiczny i jakiekolwiek oznaki tego, że największy partner handlowy Stanów Zjednoczonych ulega dezintegracji, są czymś sprzecznym z amerykańskimi interesami" - powiedział profesor finansów Uniwersytetu Pensylwanii Joao Gomez w wywiadzie dla "USA Today".

Brexit może też "zaszkodzić europejsko-amerykańskiej wymianie handlowej oraz inwestycjom. W ubiegłym roku amerykańskie firmy wyeksportowały do Europy dobra i usługi warte 492 mld dol. (...) Całkowite inwestycje USA w UE są trzykrotnie większe od inwestycji w całej Azji" - pisze dalej dziennik.

Spokój ponad wszystko?

Całkowicie odmienną opinię przedstawił na łamach "Los Angeles Times" główny amerykański negocjator w umowach międzynarodowych Justin Hughes; uważa on, że Brexit nie odbije się na amerykańskiej gospodarce, a nawet nie oznacza on "początku rozpadania się Unii", czego obawia się administracja prezydenta Baracka Obamy.

Zdaniem Hughesa wyjście Brytyjczyków z Unii może raczej oznaczać początek "rozpadu Zjednoczonego Królestwa niż UE, bo Brexit może skłonić Szkotów - a może i Walijczyków i Irlandię Północną - do domagania się referendum w sprawie ich własnej niepodległości od Wielkiej Brytanii".

Zobacz. Niepewna przyszłość Zjednoczonego Królestwa. Czy Brexit doprowadzi do rozpadu Wielkiej Brytanii? (16.06.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
JaCoOoOoS
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ahun
Co za lament?To..czym jest ta Unia;słabeuszem?Skoro-gdy jedno państwo jej ubędzie i to jeszcze państwo bez euro-i wszystko się wali?Chyba,że to..strachy na Lachy...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane