• rozwiń

Czarne chmury nad Wielką Brytanią. Tak źle nie było od dawna

Foto: PAP/EPA/ ANDY RAIN Foto: W referendum przeprowadzonym pod koniec czerwca, 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się w za wyjściem Brexitem

Nastroje w przemyśle Wielkiej Brytanii najgorsze od ponad trzech lat. Zdaniem analityków, jest to efekt wyniku referendum w sprawie Brexitu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w lipcu 48,2 pkt. wobec 52,4 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie. To najniższy wynik od lutego 2013 roku.

Wstępnie spodziewano się, że indeks wyniesie 49,1 pkt.

- Bardzo słabe dane są mocnym argumentem dla podjęcia działań politycznych, aby uniknąć spowolnienia, które na stałe wbuduje się w brytyjską gospodarkę - ocenia Rob Dobson, starszy ekonomista w IHS Markit.

Stopy w dół?

Opublikowane dane mogą stanowić impuls dla Banku Anglii do obniżenia stóp procentowych. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w czwartek. Ekonomiści przewiduj, że Bank obniży stopy o co najmniej 25 punktów bazowych. Są jednak podzieleni co do ponownego uruchomienia programu skupu obligacji.

Tuż po ogłoszeniu wyniku referendum funt szterling spadł do niespotykanego od 31 lat poziomu. Od tego czasu odzyskał nieco na wartości, jednak do całkowitego odrobienia strat jeszcze daleko. Z kolei w parze ze złotówką funt jest najsłabszy od ponad roku, obecnie kosztuje ok. 5,143 zł.


Brexit najważniejszym tematem na G20. "Zwiększa globalne ryzyko gospodarcze"

 

 


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane