• rozwiń

Konwój ciężarówek na autostradzie. Przygotowania do "twardego brexitu"

Wielka Brytania sprawdza przygotowanie Dover na brexit Odtwórz: Wielka Brytania sprawdza przygotowanie Dover na brexit
Wielka Brytania sprawdza przygotowanie Dover na brexit "Źródło: tvn24bis"

W pobliżu portu w Dover brytyjski rząd oraz organizacje skupiające przewoźników drogowych przeprowadziły symulację na wypadek zakłóceń w handlu w razie "twardego brexitu". Przewoźnicy stwierdzili jednak, że próbę systemu zarządzania ruchem ciężarówek przeprowadzano za późno i na zbyt małą skalę.

W serii symulacji polegających na wywołaniu sztucznych korków oraz pozwalających na sprawdzenie przygotowania nowych elementów infrastruktury drogowej (np. specjalnego parkingu na dawnym lotnisku wojskowym w Manston lub dodatkowych pasów ruchu umożliwiających postój) i wyszkolenia osób zarządzających ruchem wzięło udział 79 ciężarówek.

Kropla w morzu potrzeb

Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych (RHA) uznało jednak, że podjęte działania to jedynie "mydlenie oczu" i ostrzegło, że taki test nie przygotuje Wielkiej Brytanii na ewentualne wyzwania związane z wielokilometrowymi korkami w pobliżu portu w Dover.

- To za mało, za późno. Ten proces powinien rozpocząć się dziewięć miesięcy temu - ocenił Richard Burnett z RHA. Dodał też, że poniedziałkowa próba "nie odtworzyła tego, co stanie się, gdy w przypadku twardego brexitu 4 tysiące ciężarówek będzie musiało zatrzymać się na lotnisku w Manston".

Według szacunków, nawet drobne zmiany w odprawach celnych mogą doprowadzić do wielogodzinnych opóźnień i powstania potężnych korków, w których stać będzie do 10 tys. ciężarówek. Obecnie, w ramach jednolitego rynku UE, transport towarów promami przez kanał La Manche i Eurotunelem odbywa się bez zakłóceń.

Zakłócenia

Władze hrabstwa Kent, w którym znajduje się port w Dover, ostrzegły, że w przypadku brexitu bez porozumienia mogą wystąpić opóźnienia w wywozie śmieci, zakłócenia w kursowaniu autobusów dowożących dzieci do szkół, a nawet utrudnienia w przewożeniu zmarłych na cmentarze.

W 17-stronicowym raporcie informowano m.in. o braniu pod uwagę scenariusza, w którym urzędnicy lokalnych władz będą przez okres do sześciu miesięcy pracowali z domów lub pobliskich bibliotek zamiast dojeżdżania do biura, aby uniknąć wszelkiego ruchu drogowego, który nie jest absolutnie niezbędny.
Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca. Głosowanie w Izbie Gmin nad wynegocjowanym przez brytyjski rząd porozumieniem z UE w sprawie brexitu odbędzie się 15 stycznia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane