• rozwiń

Morawiecki o "najlepszym scenariuszu" w sprawie brexitu. "Piłka jest po stronie May"

UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku Odtwórz: UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku
UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku "Źródło: tvn24"

Najlepszym scenariuszem w sprawie brexitu byłby ten, w którym Brytyjczycy zdecydowaliby o pozostaniu swego kraju w Unii Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wyemitowanym w czwartek wywiadzie dla telewizji BBC.

Zapytany przez dziennikarza brytyjskiej stacji, czy ponowne otwarcie negocjacji między stroną brytyjską a UE byłoby dobrym pomysłem, szef polskiego rządu podkreślił, że rozmowy w tej sprawie zakończyły się dopiero niedawno, w listopadzie 2018 roku.

- Na tym etapie nie ma powrotu. Do (głównego negocjatora UE w sprawie brexitu - red.) Michela Barniera należy decyzja, co z tym teraz zrobić. Najlepszy scenariusz byłby taki, że to naród brytyjski zdecydowałby o pozostaniu Zjednoczonego Królestwa jako części Unii Europejskiej - powiedział Morawiecki, który przebywa w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym.

Jak dodał, podobnie jak kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, iż "do ostatniego dnia trzeba walczyć o kompromis". Nie zgodził się z opinią, że może to oznaczać wyłamywanie się ze wspólnego unijnego frontu w sprawie brexitu.

- Zdecydowanie tak bym tego nie nazwał. Wskazałbym, że obecnie opcją domyślną jest brexit bez porozumienia - zaznaczył polski premier. - Bądźmy możliwie kreatywni, elastyczni, ale piłka jest teraz po stronie premier May - dodał.

Na pytanie, czy w negocjacjach UE "gnębiła" stronę brytyjską, Morawiecki przyznał, że "mogły paść ostre słowa", ale też że "obie strony bywały chwilami bardzo stanowcze".

Polacy w Wielkiej Brytanii

Dziennikarz BBC zapytał premiera także o jego informacje na temat Polaków na stałe powracających z Wielkiej Brytanii do kraju. - Coraz więcej Polaków wraca i to mnie bardzo cieszy - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, Polska ma niskie bezrobocie, wzrost gospodarczy na poziomie 5 proc. Produktu Krajowego Brutto, jeden z najwyższych w UE. - Mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu (Polaków - red.) - wskazał.

Zaznaczył jednocześnie, że jest "niezwykle ważne" zapewnienie, by dla Polaków decydujących się na pozostanie w Wielkiej Brytanii "wszystkie systemy opieki społecznej i warunki pozostały takie, jak obecnie".

Scenariusze w sprawie brexitu

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała 15 stycznia przeciw proponowanej przez rząd May umowie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W razie braku większości dla tego porozumienia lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Wśród możliwych scenariuszy wyjścia z impasu są między innymi powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony UE, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatu, wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

W poniedziałek szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz przedstawił propozycję, zgodnie z którą jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w rozmowach, czyli tak zwany backstop, byłby tymczasowy. Miałoby to przełamać obecny impas.

Backstop to awaryjny mechanizm, który ma pomóc uniknąć powrotu twardej granicy między pozostającą w UE Irlandią a należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną.

Do propozycji krytycznie odniósł się między innymi wicepremier i szef MSZ Irlandii Simon Coveney, a brytyjskie i irlandzkie media oceniły wypowiedź Czaputowicza jako "wyłamanie się z linii UE" w sprawie Irlandii, ujawniające podziały wewnątrz Wspólnoty.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane