• rozwiń

Porozumienie o otwartym niebie po brexicie. "Korzystają dziesiątki milionów pasażerów"

Nie będzie akceptacji umowy brexitowej? "Izba może ją odrzucić i wrócić do punktu wyjścia" Odtwórz: Nie będzie akceptacji umowy brexitowej? "Izba może ją odrzucić i wrócić do punktu wyjścia"
Nie będzie akceptacji umowy brexitowej? "Izba może ją odrzucić i wrócić do punktu wyjścia" "Źródło: Fakty TVN"

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie w sprawie zasad funkcjonowania komunikacji lotniczej między krajami po brexicie - poinformował rząd Zjednoczonego Królestwa.

Porozumienie o tak zwanym otwartym niebie ogłosił w środę brytyjski minister transportu Chris Grayling.

Jak głosi opublikowany komunikat porozumienie "gwarantuje utrzymanie kluczowych szlaków transatlantyckich, z których korzystają dziesiątki milionów pasażerów rocznie i zapewnia dalsze swobodne podróże między Zjednoczonym Królestwem i USA".

Porozumienie przewiduje, że samoloty lecące z Wielkiej Brytanii do USA będą korzystały z tych samych praw, jakie mają obecnie w ramach układu między Stanami Zjednoczonymi i UE. Wielka Brytania przestanie być stroną tego układu po brexicie.

Loty z Europy do USA

Reuters zauważył, że jedną z trudnych kwestii była przyszłość brytyjskich towarzystw lotniczych ze znacznym wkładem kapitału z państw Wspólnoty.

Porozumienie gwarantuje im działalność na dotychczasowych zasadach, jednak w przyszłości wszelkie zmiany właścicielskie będą musiały odpowiadać nowym regulacjom lub uzyskać aprobatę Amerykanów.

Brak porozumienia mógłby negatywnie wpłynąć na działalność takich przewoźników jak British Airways, Virgin Atlantic i Norwegian Air. Brytyjsko-hiszpańska grupa IAG, w której skład wchodzą między innymi British Airways i Iberia, współpracuje z Komisją Europejską w celu rozwiązania problemów właścicielskich po brexicie.

Airlines for America, handlowe ugrupowanie reprezentujące większość amerykańskich linii lotniczych, pozytywnie oceniło zawarte porozumienie.

Szacuje się, że między Wielką Brytanią i USA podróżuje samolotami około 20 milionów pasażerów rocznie, czyli prawie jedna trzecia wszystkich osób korzystających z połączeń lotniczych między Stanami Zjednoczonymi i Europą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane