• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Brexit okiem Polaków na Wyspach. Czarne scenariusze i nadzieje

Brexit okiem Polaków na Wyspach. Czarne scenariusze i nadzieje
Foto: wikimedia.org/Peter Bennets Foto: Część polskich przedsiębiorców działających w Wlk. Brytanii patrzy na swoją przyszłość w tym kraju w czarnych barwach.

Część polskich przedsiębiorców działających w Wlk. Brytanii patrzy na swoją przyszłość w tym kraju w czarnych barwach - boi się m.in. dodatkowych obostrzeń w handlu z innymi krajami. Są też jednak i tacy, którzy widzą potencjalne korzyści związane z Brexitem, licząc m.in. na nowe rynki zbytu.

W czwartkowym referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem w UE.

Brexitu nie boi się właściciel firmy RS Machinery Rafał Sykut. - Nie boję się, powiem więcej - myślę, że to jest dla nas duża szansa, myślę, że być może teraz zaczniemy handlować więcej z Kanadą, z Ukrainą, z Białorusią, Rosją, mam nadzieję, że będziemy sprzedawać więcej maszyn właśnie w tych krajach - powiedział PAP przedsiębiorca.

Szans na rozwój swojej firmy w Brexicie upatruje działająca w branży szkoleniowo-doradczej Patrycja Maksymowicz. - Biznesy wchodzące na rynek brytyjski na pewno będą potrzebowały więcej wsparcia, konsultingu, pomocy, jeśli chodzi o mój biznes myślę, że to wyjście Wlk. Brytanii z UE akurat może być dobre - oceniła założycielka London Business Academy.

Strach przed najgorszym

Najczarniejszego scenariusza przewidującego likwidację działalności biznesowej boi się z kolei Aleksandra Fiddler prowadząca biuro tłumaczeń. - Obawiam się, że większość moich klientów nie będzie miała funduszy, by korzystać z moich usług; większość moich klientów to Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, obawiam się, że kiedy oni nie będą mieli środków do życia, nie będą mogli korzystać z moich usług - powiedziała. - Obawiam się, że będę musiała zamknąć swoją firmę - dodała.

Obawy w związku z Brexitem ma także Alicja Skuza, która dopiero rozpoczęła swoją działalność związaną z handlem z Polską i reprezentowaniem polskich przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii. - Jest taki strach, jak firmy brytyjskie będą podchodzić do samego tematu handlowania z Polską, czy nie będzie dodatkowych podatków, obostrzeń, myślę, że tego się wszyscy boją, brak informacji to jest największy problem - powiedziała.

Niepewna przyszłość

W piątek, dzień po referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z UE, brytyjski premier David Cameron zapowiedział dymisję i zasygnalizował, że notyfikację o zamiarze wyjścia W. Brytanii ze Wspólnoty przekaże dopiero nowy szef rządu, który miałby zostać wyłoniony w październiku na konwencji Partii Konserwatywnej.

Z kolei szefowie unijnych instytucji, a także wielu polityków z krajów UE zaapelowało, by Wielka Brytania nie zwlekała i możliwie najszybciej złożyła wniosek w sprawie rozpoczęcia procesu występowania ze Wspólnoty. Ich argument to uniknięcie okresu niepewności prawnej i politycznej, która może jeszcze bardziej skomplikować sytuację.

 

Agata Gostyńska o skutkach Brexitu dla Polaków:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
smerf_mady
Ja przewiduje zwolnienia wskutek przymusowej emigracji tamtejszych imigrantów a skutkiem tego będą strajki i większe: bezrobocie i podatki oraz wzrost przestępczości s Szkocja wyjdzie z tego bagna czym doprowadzi do wojny więc Polacy wracajcie bo Polski
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Soosie
Tlumacze i prawnicy polscy straca prace, bo glownie pomagali dostawwac zasilki, dotacje na dzieci,
in work benefits, dotacje do mieszkan a to sie skonczy nawet jesli potrwa to 2 lata.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Krzystof4okd
Nawet wykształconej osobie czasami sprawia trudności napisania pisma do CAB aby zajęło się nieuczciwym landlordem ale Ty i tak wrzucisz wszystkich do jednego worka
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane