• rozwiń

Co z zasadami pobytu Brytyjczyków w Polsce? Scenariusze w sprawie brexitu

Morawiecki: twardy brexit prawdopodobny Odtwórz: Morawiecki: twardy brexit prawdopodobny
Morawiecki: twardy brexit prawdopodobny "Źródło: tvn24"

W związku ze zbliżającym się brexitem już wkrótce mogą zmienić się zasady pobytu Brytyjczyków w Polsce - poinformował w komunikacie Urząd do Spraw Cudzoziemców. Jak wskazano, obecnie na stole są trzy scenariusze w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Urząd przypomniał, że obecnie obywatele Wielkiej Brytanii i członkowie ich rodzin niebędący obywatelami UE mogą przebywać w Polsce przez okres do 3 miesięcy bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków pobytu, innych niż posiadanie ważnego dokumentu podróży.

"Jeżeli pobyt trwa powyżej 3 miesięcy, Brytyjczycy, tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej zobowiązani są zarejestrować swój pobyt w Polsce. Członkowie ich rodzin, którzy nie są obywatelami Unii Europejskiej mają natomiast obowiązek uzyskać kartę pobytu członka rodziny obywatela UE" - dodano.

Realizacja tych obowiązków możliwa jest bezpłatnie w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce przebywania.

Może się to jednak zmienić 30 marca, kiedy planowane jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nie jest jednak przesądzone, czy będzie to miało miejsce tego dnia i na jakich zasadach. Urząd do Spraw Cudzoziemców wskazał na trzy możliwe scenariusze wydarzeń.

Brexit z umową

Pierwszy z nich zakłada brexit na podstawie umowy wystąpienia między Wielką Brytanią i Unią Europejską.

Przewiduje ona wprowadzenie okresu przejściowego od 30 marca 2019 roku do 31 grudnia 2020 roku. W tym czasie zasady pobytu i pracy obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce pozostaną bez zmian. W tym okresie zostanie utrzymana swoboda przepływu osób pomiędzy Wielką Brytanią a UE.

Po zakończeniu okresu przejściowego obywatele Wielkiej Brytanii i członkowie ich rodzin będą posiadać prawo pobytu w Polsce, jeśli korzystali z prawa pobytu w Polsce zgodnie z prawem UE przed zakończeniem okresu przejściowego oraz w dalszym ciągu mieszkają w Polsce.

Z kolei prawo stałego pobytu będzie przysługiwać - jak wyjaśnił urząd - co do zasady po upływie pięciu lat nieprzerwanego pobytu. "Okresy legalnego pobytu lub pracy zgodnie z prawem Unii, przypadające na czas przed zakończeniem okresu przejściowego i po nim, będą wliczane do wymaganego okresu uprawniającego do nabycia prawa stałego pobytu" - czytamy.

Potwierdzeniem posiadania prawa pobytu lub prawa stałego pobytu będzie dokument zawierający adnotację, że został wydany zgodnie z umową wystąpienia. Dokumenty będą wydawały urzędy wojewódzkie właściwe ze względu na miejsce pobytu.

Brexit bez porozumienia

Możliwy jest także brexit bez zawarcia umowy między Wielką Brytanią i Unią Europejską. Na wypadek realizacji tego scenariusza został przygotowany projekt ustawy regulującej między innymi status pobytowy obywateli tego państwa oraz członków ich rodzin.

Główne założenia przyjętego już przez rząd projektu to:

– od 30 marca 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. pobyt i praca obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin będą uznawane za legalne, jeśli 29 marca 2019 r. będą posiadali prawo pobytu w Polsce;

– wprowadzenie nowych, dedykowanych dla Brytyjczyków rodzajów zezwoleń na pobyt czasowy (na 5 lat) i stały (na czas nieokreślony), o które będzie można się ubiegać w okresie od 30 marca 2019 r. do 31 grudnia 2020 r.;

– domniemanie posiadania prawa pobytu lub prawa stałego pobytu w Polsce w dniu 29 marca 2019 r. dla osób posiadających w tym dniu zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE, dokument potwierdzający prawo stałego pobytu, kartę pobytu lub kartę stałego pobytu członka rodziny obywatela UE – uproszczenie postępowania o zezwolenie na pobyt czasowy lub stały dedykowanego Brytyjczykom;

– uprawnienie do uzyskania zezwolenia na pobyt stały po upływie 5 lat legalnego nieprzerwanego pobytu również po brexicie, na określonych warunkach;

– uzyskanie zezwolenia na pobyt będzie uprawniało do podejmowania pracy;

– wnioski o zezwolenia na pobyt będą rozpatrywane przez urzędy wojewódzkie właściwe ze względu na miejsce przebywania.

Zmiana terminu

Istnieje także możliwość przesunięcia daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To trzeci scenariusz. Aby do tego doszło, Rada Europejska w porozumieniu z Wielką Brytanią musiałyby podjąć jednomyślną decyzję o wydłużeniu okresu negocjacji.

Urząd zapowiedział, że w Warszawie, Gdańsku i Krakowie odbędą się spotkania informacyjne dla obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w Polsce. Głównym tematem rozmów będą kwestie związane z prawami pobytowymi Brytyjczyków w Polsce po brexicie.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane