• rozwiń
  • WIG20 2377.87 +0.80%
  • WIG30 2707.12 +0.68%
  • WIG 60289.51 +0.66%
  • sWIG80 10982.79 -0.24%
  • mWIG40 4095.41 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: 2019-01-18 17:15

Dostosuj

"Umowa jest na stole". Bruksela o powrocie do negocjacji w sprawie brexitu

Theresa May apeluje do posłów. "Interes narodowy na pierwszym miejscu" Odtwórz: Theresa May apeluje do posłów. "Interes narodowy na pierwszym miejscu"
Theresa May apeluje do posłów. "Interes narodowy na pierwszym miejscu" "Źródło: Patryk Hyży"

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że nie zamierza renegocjować zawartego z Londynem porozumienia w sprawie brexitu. - Umowa jest na stole - powiedziała na konferencji rzeczniczka Komisji Mina Andreewa.

Rzeczniczce zadano pytanie o poniedziałkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który orzekł, że Wielka Brytania ma prawo jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z Unii Europejskiej. Taka decyzja stwarza władzom w Londynie możliwość potencjalnej zmiany decyzji w sprawie brexitu.

Andreewa odpowiedziała, że KE przyjęła do wiadomości wyrok TSUE i szanuje tę decyzję. Jednocześnie podkreśliła, że Komisja Europejska nie zamierza renegocjować zawartego z Londynem porozumienia w sprawie brexitu.

Rzeczniczka podkreśliła, że Wspólnota jest gotowa na "wszystkie scenariusze". Poinformowała, że szef KE Jean-Claude Juncker rozmawiał przez telefon z premier Wielkiej Brytanii Theresą May w niedzielę.

Głosowanie w sprawie brexitu

Orzeczenie wydane przez TSUE zostało ogłoszone na krótko przed głosowaniem w brytyjskiej Izbie Gmin w sprawie porozumienia dotyczącego brexitu. Wzmacnia ono obóz opowiadających się za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w UE.

Brytyjskie media nieoficjalnie poinformowały w poniedziałek, że May zdecydowała się na przełożenie zaplanowanego na wtorek głosowania.

Downing Street nie skomentowało jeszcze tych doniesień, a w trakcie wcześniejszego regularnego briefingu prasowego rzecznik szefowej rządu zapewniał, że do głosowania zgodnie z planem dojdzie we wtorek.

Na poniedziałek po południu zapowiedziano jednak oświadczenie May w Izbie Gmin dotyczące planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Wielka Brytania powinna wyjść z Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane