• rozwiń

Odliczanie do brexitu. Plan Brukseli w sprawie połączenia pod kanałem La Manche

Co czeka Polaków w przypadku twardego brexitu? Odtwórz: Co czeka Polaków w przypadku twardego brexitu?
Co czeka Polaków w przypadku twardego brexitu? "Źródło: TVN24 BiS"

Komisja Europejska przedstawiła plan utrzymania na obecnych warunkach połączenia kolejowego tunelem pod kanałem La Manche przez trzy miesiące po ewentualnym brexicie bez porozumienia ze Zjednoczonym Królestwem.

To element planu działań, w którym Bruksela stara się zminimalizować potencjalne zakłócenia, które mogą nastąpić, jeśli Wielka Brytania opuści UE 29 marca bez umowy.

Trzy miesiące

Propozycja KE zakłada utrzymanie połączenia na obecnych zasadach pod warunkiem, że Zjednoczone Królestwo również utrzyma identyczne standardy bezpieczeństwa.

"Zapewni to ochronę pasażerów kolei, bezpieczeństwo obywateli i pozwoli uniknąć poważnych zakłóceń w transgranicznych operacjach kolejowych i usługach wahadłowych po wyjściu Zjednoczonego Królestwa" - poinformowała Komisja w oświadczeniu.

KE uważa, że trzy miesiące to wystarczający czas na wypracowanie nowych uzgodnień.

Jak informuje Reuters, brytyjski rząd również zapewnił, że towary przybywające z UE - w tym przez tunel pod kanałem La Manche - będą mogły trafiać do Zjednoczonego Królestwa bez pełnej kontroli celnej przez co najmniej trzy miesiące po brexicie.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane