• rozwiń

Tusk "wysłucha i przyjmie wnioski". W czwartek ostatni szczyt unijny

UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku Odtwórz: UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku
UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku "Źródło: tvn24"

Podczas rozpoczynającego się w czwartek szczytu Unii Europejskiej "27" wysłucha oceny premier Wielkiej Brytanii Theresy May w sprawie sytuacji dotyczącej brexitu, a później spotka się w swoim gronie i przyjmie odpowiednie wnioski - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk w liście do przywódców.

Ostatni unijny szczyt w 2018 roku odbędzie się w czwartek i piątek w Brukseli.

Brexit

W środę Tusk opublikował list, który wysłał do przywódców przed zbliżającym się spotkaniem. Jak podkreślił rozpoczyna swój list od kwestii brexitu "biorąc pod uwagę powagę sytuacji w Wielkiej Brytanii". Podczas szczytu oprócz wysłuchania May i przyjęcia konkluzji przywódcy omówią też stan przygotowań do scenariusza braku umowy UE z Londynem w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Tusk napisał też, że oprócz brexitu przywódcy państw Wspólnoty dyskutować będą także o przyszłym budżecieUE na lata 2021-2027. "W ciągu ostatnich miesięcy prace postępowały szybko i proponuję, abyśmy za cel postawili sobie przyjęcie porozumienia jesienią (2019 roku - red.)" - napisał szef RE.

Reforma strefy euro

W kwestii dyskusji na temat reformy strefy euro Tusk wskazał, że przywódcy powinni poprzeć decyzje podjęte podczas grudniowego spotkania eurogrupy, dotyczące reformy Europejskiego Mechanizmu Stabilności i unii bankowej. "Aby nadal wzmacniać unię gospodarczą i walutową, proponuję, abyśmy zdecydowali o przekazaniu ministrom finansów, aby pracowali nad instrumentem budżetowym strefy euro" - zaznaczył.

W czwartek przywódcy mają też omówić wnioski dotyczące polityki zagranicznej, w tym poruszyć temat "eskalacji" działań na Morzu Azowskim i kwestię szczytu UE-Liga Państw Arabskich. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawią sprawozdanie z wdrażania porozumień mińskich "w kontekście przedłużenia sankcji".

W piątek w gronie 28 krajów przywódcy mają przyjąć konkluzje m.in. w sprawie jednolitego rynku, zmian klimatycznych, migracji, dezinformacji, walki z rasizmem i ksenofobią.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane