• rozwiń

Londyn szykuje się na brexit bez umowy. Będą dodatkowe pieniądze

Wiceminister finansów o wpływie brexitu na Polskę Odtwórz: Wiceminister finansów o wpływie brexitu na Polskę
Wiceminister finansów o wpływie brexitu na Polskę "Źródło: TVN24 BiS"

Brytyjski rząd zwiększył o ponad dwa miliardy funtów środki przeznaczone na przygotowania do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. To podwojenie kwoty przeznaczonej na ten cel w tym roku - pisze BBC.

Środki mają być przeznaczone na zwiększenie liczebności personelu służb granicznych, a także na modernizację infrastruktury transportowej w portach.

Pieniądze z funduszu mają również wspomóc gromadzenie zapasów leków w celu zapewnienia ciągłości dostaw. Ma powstać też specjalny program dla przedsiębiorców.

Wyjście "z umową lub bez"

- Mając 92 dni do opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, musimy zintensyfikować nasze przygotowania, aby upewnić się, że jesteśmy gotowi – powiedział kanclerz skarbu Sajid Javid.

- Chcemy uzyskać dobrą umowę, która zniesie antydemokratyczny backstop. Jeżeli jednak to się nie uda, będziemy musieli odejść bez niej – powiedział.

- Dodatkowe 2,1 miliarda funtów zapewni nam gotowość do wyjścia z Unii Europejskiej 31 października. Z umową lub bez – zaznaczył.

"Przerażające marnotrawstwo"

John McDonnell, z gabinetu cieni opozycyjnej Partii Pracy, stwierdził, że te działania to "przerażające marnotrawstwo pieniędzy podatników".

- Ten rząd mógłby wykluczyć wyjście z Unii Europejskiej bez porozumienia i wydać te miliardy na nasze szkoły, szpitale i ludzi – dodał.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział wcześniej, że jest gotów wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej 31 października – niezależnie od tego, czy porozumienie ze Wspólnotą zostanie osiągnięte, czy nie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Soosie
Czy bedzie Brexit bez umowy zalezy wylacznie od Brukseli. Jesli unia ustapi tzw. "backstop" to bedzie umowa. Wielka Brytania jest kolebka demokracji i dlatego Brexit musi sie odbyc. Anglia nie byla okupywana przez tysiac lat to zupelnie jest inna sytuacja niz w Polsce, gdzie zawsze trzeba bylo wybierac miedzy wschodem a zachodem.
  • 0
  • 3
  • zgłoś naruszenie
zamknij
xymeon_x
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane