• rozwiń
  • WIG20 2351.05 -0.03%
  • WIG30 2705.73 +0.02%
  • WIG 60742.32 -0.08%
  • sWIG80 12028.21 -0.07%
  • mWIG40 4264.26 -0.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:29

Dostosuj

Zagrożonych ponad sto tysięcy miejsc pracy. "W żadnym innym państwie efekt nie jest tak duży"

Wniosek May o odroczenie Brexitu do 30 czerwca Odtwórz: Wniosek May o odroczenie Brexitu do 30 czerwca
Wniosek May o odroczenie Brexitu do 30 czerwca "Źródło: TVN24 / APTN"

Jeśli Wielka Brytania opuściłaby Unię Europejską bez porozumienia, w Niemczech może zostać zlikwidowanych ponad sto tysięcy miejsc pracy. Więcej niż w jakimkolwiek innym państwie - wynika z symulacji ekonomicznej, którą przywołuje niedzielny "Welt am Sonntag".

Symulację przeprowadziły wspólnie Instytut Badań Ekonomicznych Halle (IWH) i Uniwersytet Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze.

- W żadnym innym państwie efekt (brexitu bez porozumienia) na rynek pracy nie jest tak duży, jak w Niemczech - mówi jeden z autorów badania, Oliver Holtemoller.

Ryzyko dla eksportu

Podana liczba uwzględnia tylko te miejsca pracy, które są bezpośrednio zagrożone w związku z możliwością przywrócenia stawek celnych w handlu z Wielką Brytanią (przyjęto najczęściej podawane przez ekonomistów szacunki, że w efekcie brexitu bez porozumienia wartość z niemieckiego eksportu do tego kraju spadnie o 25 proc.).

Nie wzięto pod uwagę natomiast pośrednich wpływów wyjścia Wielkiej Brytanii bez umowy, takich jak spadek skłonności do inwestycji, zatem realne straty dla niemieckiego rynku pracy byłyby jeszcze większe.

Jak wynika z badania, najbardziej narażona na skutki brexitu bez porozumienia jest w Niemczech branża motoryzacyjna.

Brexit

W listopadzie zeszłego roku Wielka Brytania zawarła z Unią Europejską porozumienie o warunkach wyjścia, ale ze względu na budzące kontrowersje zapisy dotyczące granicy z Irlandią, nie zostało ono ratyfikowane przez brytyjski parlament.

Wielka Brytania powinna opuścić UE 29 marca o północy. Jeśli Londyn i Bruksela nie osiągną do tego czasu kompromisu, brexit bez porozumienia będzie oznaczał m.in. przywrócenie ceł w handlu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
formularz
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane