• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

"Absolutnie katastrofalne". Gigant ostrzega przed skutkami braku porozumienia

UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku Odtwórz: UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku
UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku "Źródło: tvn24"

Airbus wydał "dziesiątki milionów euro" na przygotowanie się do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - poinformowała wiceprezes firmy, Katherine Bennett. Ostrzegła także, że brexit bez umowy zmusi producenta samolotów do podjęcia "trudnych decyzji".

- Nie ma czegoś takiego, jak dobrze zarządzany scenariusz "braku umowy". Dla nas będzie to absolutnie katastrofalne - powiedziała w rozmowie z BBC Bennett.

- Pewne trudne decyzje będą musiały zapaść (...), będziemy się musieli przyjrzeć naszym przyszłym inwestycjom - dodała.

Skrzydła samolotów Airbusa są projektowane i produkowane w Wielkiej Brytanii, a więc w oczekiwaniu na brexit firma inwestuje już wiele środków w zabezpieczanie systemów informatycznych oraz zapasy części zamiennych.

Brexit bez umowy

Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę 29 marca. Jak dotąd brytyjski parlament nie zaaprobował umowy o brexicie, którą rząd wynegocjował z UE, więc przedsiębiorstwa nie mają innego wyjścia, "jak testować swoje poduszki powietrzne" - powiedział szef brytyjskiego oddziału firmy konsultingowej KPMG James Stewart.

- Czas jest dobrem luksusowym, którego już nie mamy, więc ludzie przygotowują się na możliwe konsekwencje nieuporządkowanego brexitu - dodał Stewart.

Bank Anglii znacznie obniżył na początku lutego prognozę wzrostu gospodarczego Zjednoczonego Królestwa, który ma w 2019 roku wynieść 1,2 procent PKB, co byłoby najsłabszym wynikiem od kryzysu finansowego sprzed 10 lat.

Szef Banku Anglii Mark Carney powiedział, że przyczyną spowolnienia prognozowanego wzrostu jest "niepewność związana z brexitem", napięcia handlowe między USA i Chinami oraz ogólne pogorszenie światowej koniunktury.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane