• rozwiń
  • WIG20 2148.04 -1.09%
  • WIG30 2441.21 -0.96%
  • WIG 56843.35 -1.12%
  • sWIG80 11596.35 -0.51%
  • mWIG40 3718.25 -0.87%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:30

Dostosuj

Repatriacja kapitału. Do Brazylii ma wrócić ponad 5 mld dol.

Repatriacja kapitału. Do Brazylii ma wrócić ponad 5 mld dol.
Foto: Agência Brasil Fotografias / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0) Foto: Dilma Rousseff zatwierdziła ustawę, która pozwoli na repatriację niezadeklarowanych kapitałów do Brazylii.

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff podpisała w czwartek ustawę, która ułatwi repatriowanie do kraju niezadeklarowanych kapitałów. Pozwoli ona - jak obliczono - na powrót do Brazylii i legalizację ponad 5 miliardów dolarów.

Ustawa zatwierdzona przez parlament, mimo sprzeciwu kilkunastu deputowanych, umożliwia legalizację niezadeklarowanych zasobów niewiadomego pochodzenia bez narażania się na oskarżenie o oszustwo podatkowe, przemyt dewiz i inne przestępstwa.

Zrównoważyć rekordowy deficyt

Zgodnie z nową ustawą obywatele, którzy dobrowolnie zdecydują się przetransferować niezadeklarowany kapitał do Brazylii, powinni zdeponować 30 proc. repatriowanego kapitału, z czego część zostanie przeznaczona na zapłacenie kary finansowej, a pozostałość na podatek dochodowy.

Brazylijscy eksperci finansowi przewidują, że nowa ustawa wraz z przykręceniem śruby podatkowej w kraju pozwoli częściowo zrównoważyć rekordowy deficyt budżetowy, jakim zakończył się Brazylii rok 2015.

Wychodzenie z kryzysu

Podwyższenie podatków, które ostudziło w 2015 roku koniunkturę gospodarczą w Brazylii, powodując spadek PKB o 3,7 proc., zdaniem ekonomistów rządowych pomoże krajowi w wychodzeniu z kryzysu, który dotknął ostatnio większość krajów Ameryki Południowej.

Jest to częściowo następstwo zmniejszenia chińskich inwestycji w regionie, znacznie skromniejszych niż przewidywane jeszcze dwa lata temu.

Inflacja w Brazylii, 200-milionowym kraju, w którym rządowa polityka redystrybucji dochodów wydatnie podniosła w ciągu ostatnich kilkunastu lat poziom życia 40 milionów najuboższych obywateli, wyniosła w 2015 roku 10 proc. i była najwyższa od 13 lat.

Wielu obywatelom Brazylii nie podoba się polityka prowadzona przez prezydent Rousseff:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane