• rozwiń

Brazylia szuka potężnych oszczędności. Związkowcy protestują

Foto: PAP/EPA/ JOEDSON ALVES Foto: Rząd prezydenta Michela Temera znalazł się w ogniu krytyki ze strony związkowców

Konserwatywny rząd Brazylii, który podjął decyzję o obcięciu budżetu o 13,5 miliarda dolarów i zlikwidował ulgi podatkowe dla pięćdziesięciu sektorów gospodarki, wystąpił do przedsiębiorców i związkowców z apelem o "zachowanie spokoju".

Na piątek w kilkudziesięciu miastach Brazylii związki zawodowe zapowiedziały protesty.

Zmiany w emeryturach

Reformy przyjęte przez rząd prezydenta Michela Temera w zamian za pozbawienie większości przedsiębiorców ulg podatkowych stwarzają im prawną możliwość zatrudniania pracowników przez pierwszych 9 miesięcy bez opłacania za nich składek ubezpieczeniowych.

W przyszłym tygodniu większość rządowa w Kongresie zamierza przegłosować ustawę podnoszącą do 65 lat minimalny wiek emerytalny dla mężczyzn i kobiet.

Według obecnie obowiązującego ustawodawstwa kobiety zyskują prawo do emerytury po 30 latach opłacania składek, mężczyźni zaś - po 35 latach, a przejście na emeryturę nie jest uzależnione od wieku pracownika.

Zdaniem krajowego przewodniczącego Jednolitej Centrali Pracujących (CUT) Vagnera Freitasa, celem, który postawił sobie rząd Temera, jest likwidacja zdobyczy socjalnych, jakie uzyskali Brazylijczycy w ciągu 14 lat (2002-2016) rządów centrolewicowej Partii Pracujących. W tym okresie co najmniej 20 proc. najbiedniejszych spośród 200 milionów Brazylijczyków "zaczęło być po raz pierwszy klientami supermarketów", czyli wyszło ze strefy głębokiego ubóstwa.

Dlaczego?

Minister skarbu Henrique Meirelles przyznał w czwartek, że wprowadzone przez rząd cięcia dotyczące m.in. nakładów na cele socjalne są "bardzo ostre i uciążliwe", ale głównym ich celem jest "kontrolowanie wydatków".

- Gospodarka (Brazylii) pogrążyła się w bardzo poważnej recesji (...) i dlatego naszym głównym celem jest przywrócenie równowagi finansowej - dodał minister.

Brazylijski Bank Centralny obniżył prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w kraju w 2017 roku z 0,8 proc. PKB do 0,5 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane