• rozwiń
  • WIG20 2321.52 -0.12%
  • WIG30 2665.88 -0.35%
  • WIG 60372.23 -0.26%
  • sWIG80 11904.75 +0.10%
  • mWIG40 4071.71 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Branson ws. Brexitu. Mówi "jako inwestor, ojciec i dziadek"

Branson ws. Brexitu. Mówi "jako inwestor, ojciec i dziadek"
Foto: Flickr (CC BY 2.0)/ Jarle Naustvik Foto: Richard Branson chce, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej

Richard Branson, miliarder i założyciel firmy Virgin Mobile, postanowił ruszyć z indywidualną kampanią, w której przekonuje Brytyjczyków do pozostania w szeregach Unii Europejskiej.

- Jestem jednym z niewielu biznesmenów, którzy pamiętają jak to było, zanim powstała Unia Europejska - zaznaczał Richard Branson w krótkim nagraniu, które pojawiło się w sieci.

Opublikowano go m.in. także na stronie ruchu "Britain Stronger in UK" na Facebooku. Celem grupy jest nawoływanie do pozostania w UE.

Indywidualna kampania

W filmie Branson wymieniał kolejno korzyści, jakie przyniosła mu Unia Europejska. Zaznaczał, że dostęp do 500 milionów klientów korzystających z usług jego firm byłby znacznie trudniejszy. Wspominał także o konieczności płacenia podatków za sprzedaż produktów na terenie państw unijnych.

Miliarder wskazywał nie tylko na aspekt finansowy.

- Mój ojciec Ted podczas drugiej wojny światowej walczył w Afryce Północnej, Włoszech i Niemczech. Mój dziadek przeżywał horror w okopach w czasie pierwszej wojny światowej. Ja naprawdę wierzę, że jeden z największych osiągnięć UE jest to, że utrzymuje jego członków w pokoju - ocenił Branson.

To nie pierwszy publiczny sprzeciw Bransona względem Brexitu. Jak informuje „The Guardian”, zgodnie z brytyjskim prawem, miliarder zarejestrował swoją kampanię przed referendum. Wydać ma na nią łącznie 10 tys. funtów.

Innym przedsiębiorcą, który opowiada się przeciwko wyjściu Wielkiej Brytanii z UE jest Stuart Rose, pełniący funkcję dyrektora wykonawczego marki Marks & Spencer. Równocześnie jest także prezesem grupy „Britain Stronger in Europe”.

Branson nie zagłosuje w ogóle

Co ciekawe, Richard Branson nie jest upoważniony do oddania głosu w czwartkowym referendum.  Obecnie jest obywatelem Brytyjskich Wysp Dziewiczych (terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii), które są uznawane za jeden z rajów podatkowych.   Branson jest mimo to rodowitym Brytyjczykiem, a jego grupa Virgin Mobile tylko na Wyspach zatrudnia 50 tys. osób. Jak przyznaje rzecznik Virgin Mobile, Branson namawia każdego z nich do zagłosowania za pozostaniem ich kraju w UE.

Właśnie w Wielkiej Brytanii mieszka także rodzina biznesmena.

- Chociaż od pewnego czasu mieszkam na Wyspach Dziewiczych, nigdy nie przestałem dbać o Wielką Brytanię i jej wspaniałych obywateli - powiedział Branson.

- Jako przedsiębiorca dałem się poznać jako osoba, która nie boi się ryzyka, ale opuszczenie Unii Europejskiej to nie jest ryzyko, którym chciałbym obciążyć Zjednoczone Królestwo - ani jako inwestor, ani ojciec, ani dziadek. Jestem głęboko przejęty konsekwencjami, jakie może to wywołać - wyjaśnia Branson.

Zobacz: Nissan pozywa zwolenników Brexitu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bierzgal
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ahun
A to znamienne;przeciw Brexitowi wypowiadają się sami miliarderzy i tłuste "pączki w maśle"!Zaś-podsumują to w referendum-masy niewolniczych biedaków,stworzonych przez NWO i UE!Brytyjczycy-bądżcie mądrzy!Zwolennicy UE pasą się na Waszej krwi-jak kleszcze!
 • 8
 • 15
 • zgłoś naruszenie
zamknij
GM1980
Co ty możesz o tym wiedzieć. Dałeś się chłopie ogłupić, jesteś zmanipulowany. Ja jestem dumny i szczęśliwy że mój kraj jest członkiem Unii Europejskiej. NiE dla Brexitu, TAK dla Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że Brytyjczycy opowiedzą się za przeciwko Brexitowi.
 • 6
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane