• rozwiń
  • WIG20 2289.27 -0.93%
  • WIG30 2605.60 -0.85%
  • WIG 58523.45 -0.73%
  • sWIG80 10823.65 -0.10%
  • mWIG40 4055.77 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:28

Dostosuj

Plan awaryjny w sprawie brexitu. "Musimy odsyłać klientów"

Theresa May na konferencji w sprawie brexitu Odtwórz: Theresa May na konferencji w sprawie brexitu
Theresa May na konferencji w sprawie brexitu

Z powodu narastających obaw przed brakiem porozumienia w sprawie brexitu sieci sklepów i producenci żywności robią masowo zapasy, co powoduje, że w Wielkiej Brytanii brakuje powierzchni do jej magazynowania - informuje "Guardian" na swojej stronie internetowej.

- Magazyny są zarezerwowane na najbliższe sześć miesięcy; musimy odsyłać klientów - przekazał

gazecie jeden z przedstawicieli branży.

Nie tylko mrożonki

Jak informuje "Guardian", rezerwacje w magazynach dotyczą mrożonek, ale dokonują ich również producenci żywności, np. sprzedający chipsy potrzebują ziemniaków, które zazwyczaj przechowywane są w chłodniach.

- Arytmetyka (w Izbie Gmin - red.) wskazuje, że niemożliwe jest, by premier przeforsowała swoje porozumienie (dotyczące brexitu), więc detaliści oraz producenci żywności kontynuują awaryjne plany - mówi szef Food and Drink Federation Ian Wright.

W środę brytyjska premier Theresa May uzyskała kolektywne poparcie swojego rządu dla wersji roboczej umowy wyjścia z UE, ale następnego dnia dwóch ministrów - w tym Dominic Raab, odpowiedzialny za przebieg negocjacji ze Wspólnotą  - złożyło rezygnację w proteście wobec treści dokumentu.

Jednocześnie grupa eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej zapowiedziała złożenie wniosku o wotum nieufności dla May jako szefowej ugrupowania. Według stanu na poniedziałek rano udało im się zgromadzić podpisy około 40 deputowanych, a do uruchomienia procedury potrzeba 48 nazwisk.

Brexit

Przeciągające się negocjacje w sprawie warunków wyjścia ze Wspólnoty sprawiają, że coraz więcej podmiotów przygotowuje się na scenariusz, w którym nie dojdzie do porozumienia między Londynem a Brukselą, co mogłoby wywołać poważne konsekwencje dla łańcucha dostaw, a w konsekwencji nawet stabilności brytyjskiej i europejskiej gospodarki.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane