• rozwiń

Koniec przywilejów dla Polaków na Wyspach? "Uczynimy nasz system imigracyjny równym"

UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku Odtwórz: UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku
UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku "Źródło: tvn24"

Jeśli wygramy grudniowe wybory, wprowadzimy od stycznia 2021 roku równe traktowanie wszystkich imigrantów, bez obecnych udogodnień dla obywateli państw Unii Europejskiej - zapowiedział przedstawiciel Partii Konserwatywnej, której szefem jest premier Boris Johnson.

Przedstawiając szczegóły swej przyszłej polityki imigracyjnej, torysi wskazali przykładowo, że w efekcie brexitu przybysze z Unii Europejskiej będą nabywać prawo do świadczeń socjalnych dopiero po pięciu latach pobytu, podczas gdy obecnie mogą z nich korzystać już po trzech miesiącach.

Opłata od cudzoziemców

Konserwatyści chcą też podwyższyć od przyszłego roku z 400 do 625 funtów rocznie opłatę pobieraną od cudzoziemców za pełny dostęp do usług brytyjskiej publicznej służby zdrowia. Chcą też rozszerzyć obowiązek jej płacenia na wszystkich zagranicznych pracowników, również z krajów UE. Ma to zapewnić skarbowi państwa dodatkowe 500 mln funtów rocznie.

Ponadto większość osób chcących podjąć pracę w Zjednoczonym Królestwie będzie musiała wcześniej udokumentować otrzymanie konkretnej propozycji zatrudnienia. Obowiązek ten nie obejmie osób z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi w pożądanych specjalnościach oraz przybyszów zamierzających podjąć własną działalność biznesową.

"Gdy opuścimy UE, będziemy mieli nową okazję do wykazania się uczciwością i zapewnienia, by wszystkich przyjeżdżających do nas traktowano tak samo. Uczynimy nasz system imigracyjny równym" - głosi wydane przez Johnsona oświadczenie

Wybory

29 października 2019 roku brytyjscy posłowie zdecydowali, że przedterminowe wybory do Izby Gmin odbędą się w czwartek 12 grudnia.

Johnson liczy, że wybory dadzą mu bezwzględną większość w Izbie Gmin, a w konsekwencji możliwość skutecznego rządzenia. To także mogłoby przełamać trwający od wielu miesięcy pat wokół brexitu, bo w obecnej podzielonej Izbie Gmin nie udało się uzyskać poparcia dla żadnego rozwiązania tej sytuacji. Jeśli konserwatyści faktycznie będą mieli większość, przyjęcie uzgodnionego 17 października porozumienia z Unią Europejską będzie znacznie łatwiejsze.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Łukasz5js5
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kolom
Polacy dobrze rozumieją politykę przez pryzmat pieniądza. UK nie chce płacić krwawicą swych obywateli na rzecz oszołomów z Unii Europejskiej.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jano_22
Służba Zdrowia oparta na cudownym paracetamolu jest faktycznie lepsza od tej z UE, więc już widzę te tłumy do płacenia 600 funtów rocznie. Do tego mina im zrzednie, jak UE wprowadzi te same przepisy dla nich na terenie UE...
  • 7
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane