• rozwiń

Podniebna kolejka zamiast metra. Dziesięć linii za 740 milionów dolarów

Powstaje naddźwiękowy samolot pasażerski na zlecenie NASA Odtwórz: Powstaje naddźwiękowy samolot pasażerski na zlecenie NASA
Powstaje naddźwiękowy samolot pasażerski na zlecenie NASA "Źródło: Lockheed Martin"

W La Paz otwarto ostatnią nitkę kolei gondolowej. To największa tego typu sieć komunikacji miejskiej na świecie. Budowa trwała 7 lat i kosztowała 740 milionów dolarów.

Kolej gondolowa łącząca miasta La Paz i El Alto składa się z 10 linii i ma łączną długość 33 kilometrów. Tak innowacyjny sposób transportu to odpowiedź władz na zróżnicowanie terenu.

Kolej gondolowa w Boliwii

La Paz to jedno z najwyżej położonych miast na świecie. Jego centrum znajduje się ponad 3,5 kilometra nad poziomem morza. Przez lata miasto rozbudowywało się w sposób niekontrolowany. Płaskowyż jest zajęty przez mieszkania, więc nowe budowle powstają na okolicznych wzgórzach.

Podmiejskie El Alto położone kilkaset metrów ponad poziomem La Paz już dziś dorównuje liczbą mieszkańców metropolii. Poruszanie się po drogach między tymi miejscami było katorgą. Władze wpadły na pomysł uruchomienia kolei gondolowej, takie rozwiązanie lepiej sprawdza się w górzystym terenie niż klasyczne metro.

- To dobra opcja transportu. Na miejsce dojeżdża się szybciej, nie trzeba się przesiadać między liniami autobusowymi. Minibusy na ulicach są wiecznie zatłoczone, kolejka jest spokojniejsza i bezpieczniejsza. Poza tym podczas podróży można podziwiać piękne widoki - mówi  Rosemeri Tapia, mieszkanka La Paz.

Gondole to projekt nie tylko transportowy, ale przede wszystkim społeczny. Na mieszkanie w centrum stać tylko klasę średnią, a dzięki nowym połączeniom podróż z przedmieść zajmuje kilkanaście minut. Wcześniej podobna trasa zajmowała nawet kilka godzin.

Gondole zaprojektowano także z myślą o środowisku, umieszczone na nich panele słoneczne zasilają między innymi systemy otwierania i zamykania drzwi oraz wi-fi.

Bilet na jeden przejazd kosztuje 3 boliwary, czyli niecałe 2 złote.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane