• rozwiń

Temat: Rosja

Rosyjski kryzys uderza w rynek nieruchomości w USA? Oligarchowie nie kupują już luksusowych domów

Rosyjski kryzys uderza w rynek nieruchomości w USA? Oligarchowie nie kupują już luksusowych domów
Foto: wikipedia.org/ Miamiboyz Foto: Rosyjscy bogacze chętnie nabywali luksusowe nieruchomości na Florydzie m.in. w Miami Beach

Coraz niższe ceny ropy naftowej, spadek wartości rubla i kryzys gospodarczy sprawiły, że coraz mniej bogatych Rosjan decyduje się na kupno luksusowych nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Dotąd mieszkania i domy na nowojorskim Manhattanie, w Miami, czy w innych dużych miastach cieszyły się ogromną popularnością majętnych oligarchów.

Sprzedaż luksusowych nieruchomości w Stanach Zjednoczonych zaczęła spadać, gdy USA nałożyły na Rosję sankcje za jej agresję na Ukrainę. W kolejnych miesiącach było już tylko gorzej, bo w portfele, nawet bogatych Rosjan, zaczął zaglądać kryzys. Wszystko przez niskie ceny ropy naftowej na światowych rynkach surowcowych i gwałtowanie spadający kurs rubla. Rosyjska waluta od początku roku straciła wobec dolara blisko 70 proc. swojej wartości.

Wielkie zakupy

W ostatnich latach nabywcy z Rosji byli odpowiedzialni za lwią część największych transakcji na rynku nieruchomości. Wśród nich był rekordowy zakup mieszkania przy Central Parku w Nowym Jorku za 88 mln dolarów, które sprawiła sobie Ekaterina Rybolowlew, córka miliardera Dmitrija. Kompozytor Igor Krutoj za 48 mln dolarów nabył dwupoziomowy apartament przy Piątej Alei, a biznesmen i były minister finansów Rosji Andriej Wawiłow kupił luksusowe mieszkanie na ostatnim piętrze wieżowca Time Warner Center za 37 mln dolarów.

- W tym roku nie słyszałem o żadnej tak pokaźnej transakcji, którą można byłoby uznać za sprzedażowy hit - twierdzi Gabby Warshawer, dyrektor firmy CityRealty, która specjalizuje się w sprzedaży nieruchomości w Nowym Jorku.

Nie tylko Nowy Jork

Jednak nie tylko Wielkie Jabłko było celem rosyjskich oligarchów. Bogacze równie chętnie nabywali luksusowe nieruchomości na Florydzie. Rekord z tego rynku należy do wspomnianego już Dmitrija Rybołowlewa, który wydał 95 mln dolarów na ogromną rezydencję w Palm Beach, należącą wcześniej do Donalda Trumpa. Inny kupiec, który nie chciał zdradzać swojej tożsamości, wydał w 2012 roku 47 mln dolarów na kupno domu w Miami.

- Wiosną tego roku wszystko się zmieniło. Z dnia na dzień Rosjanie zainteresowani nieruchomościami po prostu zniknęli - uważa Danny Hertzberg z The Jills Grupy w Miami Beach.

Efekt sankcji i krachu

Liczba Rosjan, którzy chcą kupić luksusowe domy, czy apartamenty za Oceanem spadła głównie ze względu na sankcje i kiepską sytuację gospodarczą.

- Rosyjski rząd również zaostrzył przepisy utrudniając swoim obywatelem przenoszenie dużych sum pieniędzy poza granice kraju - tłumaczy Hertzberg i dodaje, że bogaci Rosjanie wrócą, gdy tylko znajdą sposób na wywiezienie bogactw z ojczystego kraju. - Niektórzy rosyjscy klienci twierdzą, że spadek rubla sprawił, że są jeszcze bardziej chętni na zakup domów u nas - dodaje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Aigiler_
Warto pamiętać, że oligarchowie to kanalie, które dzięki koneksjom, nepotyzmowi, korupcji i pospolitym przestępstwom kryminalnym uwłaszczyli się na majątku państwowym. Żaden nie zaczynał jako pucybut tylko jako złodziej i bandyta a przynajmniej jego tatuś.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
usmiech_prezesa
Bedzie wesolo jak oligarchowie zaczna sie wyprowadzac z USraela. Jest przeciez tyle innych pieknych miejsc na swiecie.
  • 0
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jan_adam
tez mi się tak wydaje. sądzę że nie długo zaczną wykupywać za swoje ciężko zarobione pieniążki nieruchomości na Kamczatce , a co zamożniejsi pewnie to i na Nowej Ziemi.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane