• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pęknięcia w boeingach. Będą dodatkowe kontrole

Boeing w tarapatach. Produkcja 737 MAX pod znakiem zapytania Odtwórz: Boeing w tarapatach. Produkcja 737 MAX pod znakiem zapytania
Boeing w tarapatach. Produkcja 737 MAX pod znakiem zapytania "Źródło: TVN24 BiS"

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) nakazała kontrole samolotów po wykryciu pęknięć w niektórych Boeingach 737 Next Generation.

Dodatkowe badania nie obejmą modelu 737 Max, który został uziemiony na całym w świecie po dwóch katastrofach lotniczych. Koncern poinformował, że skontaktował się przewoźnikami korzystającymi z 737 NG, ale nie zgłosili oni żadnych problemów.

Boeing nie podał, ile samolotów zostanie skontrolowanych.  "W najbliższych dniach będziemy ściśle współpracować z naszymi klientami, aby przeprowadzić zalecone inspekcje samolotów" – napisała firma w oświadczeniu przesłanym BBC.

BBC poprosiła Boeinga o przekazanie więcej szczegółów, dotyczących wykrytych pęknięć i tego, gdzie są one zlokalizowane. Nie otrzymała jednak odpowiedzi.

Wśród linii lotniczych, które korzystają z samolotów modelu 737 NG znajdują się między innymi Aeroflot, American Airlines, Ryanair czy United Airlines.

W swoim oświadczeniu FAA napisała, że "poinstruuje przewoźników, aby przeprowadzili określone kontrole, dokonali niezbędnych napraw i niezwłocznie zgłosili swoje ustalenia agencji".

Kontrole airbusów

To nie pierwsze kłopoty Boeinga. Wytwarzane przez firmę modele 737 MAX uległy w ciągu ostatniego roku dwóm katastrofom, do których doszło w bardzo podobnych okolicznościach. Zginęło w nich łącznie 346 osób.

Przyczyną tragicznych katastrof było najprawdopodobniej oprogramowanie kontrolujące system MCAS, który automatycznie zapobiega przeciągnięciu (utracie siły nośnej).

Wszystkie samoloty 737 MAX, będące w posiadaniu linii lotniczych na całym świecie, zostały wycofane z eksploatacji do czasu uzyskania nowego certyfikatu dopuszczającego je do lotów z pasażerami.

Z kolei Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) informowała w lipcu, że wykryła pewną liczbę pęknięć na skrzydłach produkowanych przez Airbusa samolotów A380. W tej sprawie zalecono liniom lotniczym przeprowadzenie kontroli. Bloomberg przypomniał wówczas, że siedem lat temu Airbus zmagał się już z podobnym problemem w swoich samolotach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane